Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

hamuru, şekerlemelerde, pasta süslemelerinde ve kurabiye yapımında kullanılır. hamurunu çocuklar çok sevmektedir ve tadı da oldukça güzeldir. hamuruna kafanıza göre şekiller verebilirsiniz. Evinizde hamuru yapmak da çok zor değildir.

seker-hamuru-nasil-yapilir

Malzemeler

900 gr ince pudra şekeri
3 tatlı kaşığı gliserin
1 çay kaşığı limon, badem veyahut portakal esansı
165 gr glikoz
3 tatlı kaşığı toz veyahut 1 yaprak
1/2 çay kaşığı bitkisel katı yağ
60 ml soğuk su

Öncelikle soğuk suyu bir kaba koyunuz ve üzerine de jelatini dökünüz. Ardından yumuşaması için de birkaç dakika kadar bekletiniz. Kabı usulü ile su dolu bir tencerenin içerisine yerleştiriniz ve ısıtıp, içindeki jelatini de eritebilirsiniz. Diğer yöntem ise kabı mikrodalga fırına koyup, en yüksek derece alıp, fırında 30 saniye ısıtmak, böyle de eritebilirsiniz. Sonrasında eriyen jelatinli suyun içerisine esansı ve glikoz ile gliserini ekleyiniz. Malzemeleri de pürüzsüz bir karışım ortaya çıkartana dek karıştırmaya devam ediniz. Eğer karışımı homojen olarak bulmazsanız, 15-20 saniye mikrodalga fırında ısıtabilirsiniz.

seker-hamuru-pasta

Karışımı da bitirdikten sonra geniş bir yoğurma kabı seçiniz. Pudra şekerinin 650 gramını seçtiğiniz geniş kaba dökünüz, ortasında da bir boşluk oluşturunuz. Sıvı karışımınızı buraya dökünüz ve yapışık olana dek iyice karıştırınız. Burada yapışık hale getirirken, tahta kaşık kullanmanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Kalan şekeri de tezgaha dökünüz, hamuru da üzerine koyunuz ve iyice yumuşayana kadar, elinize yapışamayacak hale gelene kadar da iyice bir yoğurunuz. Katı yağı da eritiniz, avuç içlerinize sürüp, sonra da hamuru yağ ile bir süre daha yoğurunuz. Yağlanmış hamurun nemini daha iyi tutabilmesi içinde iyice sarmalısınız ve kullanmadan önce de en az 24 saat kadar bekletiniz. Hava almayacak şekilde sarılmış şeker hamurunuzu buzdolabında 1 ay saklı tutabilirsiniz, 1 ay dayanabiliyor.

pasta-hamuru

her ne kadar zor gibi gözükse de sizleri başlarda zorlasa da zamanla kolayca yapabileceksiniz. pastaların, kurabiyelerin vazgeçilmezidir. Evinizde hazırlayarak, hem sağlıklı hem de gün geçtikçe çok lezzetli şeker hamurları ortaya çıkartabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*