Şeftali Hakkında Bilgi

  • 29 Ağustos 2017
  • 237 kez görüntülendi.

Kendi haline bırakırsanız altı buçuk metreye kadar boylanabilir. Latince adı:

Sağlıklı gelişmesini istiyorsanız ve meyveleri toplarken zorluk çekmek istemiyorsanız, budamasını ihmal etmeyin ve 3-4 metre boylarında kalmasına dikkat edin. Bahar geldiğinde dallarını kaplayan parlak yeşil renkli mızraksı yaprakları karıncaları ve diğer böcekleri çeken bir sıvı salgılar. Zarımsı dış kabuğu kadife gibi sık tüylü ve genellikle sarı, pembe, kırmızı alacalıdır.

Meyveleri, bol sulu, lifli, ve hoş kokulu; etiyse beyaz, sarı ya da kan kırmızıdır. En iyi gelişimi geçirgen, kumlu, killi, çakıllı, çabuk ısınan topraklarda gösterir. Kumlu topraklarda da yeterli sulama ve iyi gübrelemeyle yetiştirebilirsiniz. Diğer ağaçlarına göre daha kısa ömürlüdür.

Hastalıklardan ve zararlılardan koruduğunuz sürece 20-25 yıl boyunca ürün verebilir. Dikim için en ideali bir yaşındaki fidanlardır. Bunun için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Ancak kışın soğuk geçtiği bölgelerde dikimi ilkbaharda da yapabilirsiniz. Fidanları, fidanlıkta olduklarından daha derine dikin. Soğuk olan killi topraklarda yetişen ağaçlar, soğukta zarar görebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ