Salyangozun Faydaları

 • 23 Mart 2011
 • 59.302 kez görüntülendi.

2004 yılında bahçeli bir eve yerleştiğimizde beni en çok rahatsız eden şeylerin başında bahçedeki küçük küçük yüzlerce geliyordu. Hatta bazı bitkilerin yaprakları delik deşik oluca bunu salyangozlar yapıyor dedim ve başladım ilaçlı mücadeleye. Yeterince büyük olsalardı onları elle yakalar ve yemenin yollarını arardım. Zira seneler önce İtalya’da göl kenarındaki bir lokantada yediğim salyangozlu pilavın tadını unutamıyorum.

İlaç granül halindeydi ve duvar üstlerine serpip yan tarafını da ıslatıyordum ki salyangozlar çabuk gelsin diye. Hakikaten bir müddet sonra bu duvarın üzeri salyangoz kabukları ile doldu. İçleri boştu. Nereye gitti bunlar diye hiç düşünmedim. Her halde ilacı yiyen kuruyordu. 2 sene ilaçlı mücadeleden sonra gördüm ki bahçemde hiç salyangoz kalmadı. Ama bitkilerin yaprakları daha fazla bir şekilde yenmiş vaziyette idi. O halde bitkilerin yapraklarını başka haşaratlar yiyordu. Yapraklarla aynı renkteki tırtılları gözle fark edemiyorsunuz. Mikroskobik canlıları da göremediğimiz gerçeğinden yola çıkarak salyangozları aklamaya karar verdim. Son senelerde hiç salyangoz öldürücü ilaç kullanmadım yine çoğaldılar ama eski nüfuslarına erişemediler henüz. Dikkatimi çeken husus, salyangozların dolaştığı yerler çok rahat gözlenebilmekte. Ama bu bitkiler capcanlı ve yenik de yok. Daha çok kuru dalları seviyorlar.

Salyangozların iki çeşidi olduğunu öğrendim. Ot yiyenler ve et yiyenler. Demek ki benim bahçedekiler et yiyenlerden. Peki bitkilerin üzerinde ne eti yiyorlar? Demek ki bitkilerin üzerine yapışan minik böcekleri yiyorlar.

Artık salyangozları daha fazla sevmeye başladım.

Not: Çocukken kasabamızda salyangoz alımı yapan dükkanlar oluşmuştu. Ben de bahçemizdeki büyük salyangozları toplayıp satmış ve 35 kuruş kazanmıştım. Onları Fransızların sofrasına kattığım için çok üzgünüm.

Yanıldığımız hayvanlar: Bize çok kötü, zararlı diye öğretilen hayvanlar masumdur.

Salyangozlar masumdur ve faydalıdır
Yılanlar masumdur ve faydalıdır
Baykuşlar masumdur ve faydalıdır
Yarasalar masumdur ve faydalıdır
Salyangozlar masumdur ve faydalıdır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. murat dedi ki:

  serko bence sen daha aptalsın birde iğrenç seni doğuran kadını mühürlemek lazım snn gibi başka pç doğurmasın diye

 2. z.bağdat dedi ki:

  bahçemde ne bir hayvan ne bir bitki için ilaç kullanmadım.Canlılar yok oluyor yazık salyangozları gördükçe alıp başka bir yere koyuyorom.Canlı hayvanı haşlamak çok korkunç günah onların yaşayacak yerleri kalmıyor.

 3. serko dedi ki:

  yavruladıktan sonra ister öldür ister sat yaşlıları sadece doğaya zarar istersen temizleyip suda haşla yemek yap çoğu dilenciler aptal olduklarından yemek bulamazlar işde yemek

 4. selim dedi ki:

  çok zekisin…

BİR YORUM YAZ