Nektarin Hakkında Bilgi

  • 14 Temmuz 2017
  • 411 kez görüntülendi.

ağacına aşılanarak elde edilir. Tüysüz bu meyve, şeftaliden daha koyu renkli ve daha tatlıdır. C vitamini açısından zengin, lifli, yağsız ve sulu bir meyvedir. Yaklaşık 150 çeşidi vardır. Yetiştirme koşullan yakın akrabası şeftaliye çok benzer.

Sağlıklı gelişmesini istiyorsanız, onu da şeftali gibi kumlu, killi, çakıllı, çabuk ısınan topraklarda yetiştirin. Dikim için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Aynı şeftali gibi kışın soğuk geçtiği bölgelerde dikimi ilkbaharda da yapabilirsiniz. Diğer meyve ağaçlarına göre daha çok budanmak ister. Bunun nedeni meyvelerinin bir yaşındaki dallarda oluşmasıdır. Her yıl düzenli olarak meyve alabilmek istiyorsanız, yıllık sürgünlerin her yıl yeterli miktarda olması gerekir.

İyi bir budama ve gübrelemeyle ağacınızın ömrünü uzatmak sizin elinizde. Değişik iklim şartlarına uyum gösterebilen bir meyvedir. Düşük kış sıcaklıkları ve ilkbaharın geç donları nektarini yetiştirirken karşılaşabileceğiniz engeller arasındandır. Erken çiçek açan bir meyve türüdür. Çiçekler açıldıktan sonra meydana gelen ilkbaharın geç donlarından oldukça etkilenebilir. Yaz sıcaklığının düşük olduğu bölgelerde meyvelerinin olgunlaşması gecikebilir ve meyve kalitesi düşer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ