Neden Ölürüz? Ölümün Kökeni

inancına göre, dünyanın başlangıcında yoktu; bir ensest eyleminden sonra meydana geldi. Maori mitinin bir versiyonuna göre orman tanrısı Tane, anne ve babasının – gök tanrısı Rangi ve yer tanrıçası Papa – arasında büyüdü ve onları ayırdı, çünkü onu karanlıkta yaşamaya zorladılar. Sonra annesinden kendisiyle evlenmesini istedi, ama Papa bunun olamayacağını açıklayınca, Tane çamurdan bir kadın yaptı ve onunla çiftleşti.

Bu birleşmenin sonucunda güzel bir çocuk oldu. Hine-titama, Tane’nin karısı oldu, babası olduğunun farkında değildi. Ama bir gün korkunç gerçeği fark etti ve utançtan yeraltı dünyası Po’nun karanlığına gömüldü. O andan itibaren insanoğlunun ölüler alemine inişi başladı.

Tane karısını ziyaret edince, karısı ona “-Işık dünyasında kal ve evlatlarımızı büyüt. Ben karanlık dünyasında kalayım ve evlatlarımızı aşağı çekeyim.” dedi. Ondan sonra karanlığın ölüm tanrıçası Hine-nui-te-po olarak anıldı. Olayların seyrini tersine çevirip insanlar adına ölümsüzlüğü geri getirmeye çalışan düzenbaz kahraman Maui, uyurken Hine-nui-te-po’ya tecavüz etti. Bu hareketten sonra onun öleceğine ve ölümün de var olmaktan çıkacağına inandı. Ama saldırısı sırasında Hine-nui-te-po uyandı ve Maui’yi bacakları arasında sıkıştırıp öldürdü. Böylece ölümün dünyada ebediyen kalmasını sağladı.

Maori inancına göre ormanın ağaçları, bitkileri ve yaratıkları orman tanrısı Tane’nin evlatlarıdır. Bu nedenle bir ağaç kesmeden önce ruhlara bir adak sunarlar.

Kısaca

İnananlar –

Ne zaman ve nerede? – Tarihöncesinden,

MÖ 2. ve 3. binyıl – Polinezya halkının ataları, olasılıkla Asya’dan Pasifik Okyanusuna yayılır. Ritüel pratikleri ve mitolojileri bağımsız gelişir ama bu geniş bölgedeki benzerlikleri de korur.

MS 1300’den önce – Maori halkı Yeni Zelanda’ya yerleşir.

19. yüzyıl başı – Avrupalı yerleşimi başlar. Bazı Maoriler Hristiyanlığı kabul eder.

1840 – Waitangi Antlaşması, beyazlar ile Maoriler arasındaki ilişkileri resmileştirir.

Günümüz – Yeni Zelanda’da yaklaşık 620.000 Maori yaşamaktadır.

Bu yazı 18 Ağustos 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 543 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*