Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

TEZ NASIL YAZILIR?

26 Aralık 2008 | Yazan:

Tez, lisans eğitimi sonunda öğrencinin, araştırma yapması, öğrenme ve yazarlık konusunda kendini geliştirmesi için uygulanan bir öğrenme sürecidir.
Tabi bunu bir külfet olarak görenler de olabilir. Fakat bu düşüncedeki arkadaşlar şöyle bir yorumla karşılaşabilir, ? bu güne kadar bir şey öğrenemedin, bari bir iki araştırma yap da işe girdiğinde bir iki şey biliyor ol. Üniversitenin adını kirletme?.
Şimdi size, birkaç öneri vereceğim ve tez yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağım.
İlk olarak konu seçimiyle başlayalım. Konuyu seçerken sizin ilgilendiğiniz merak ettiğiniz alanlara yönelmenizde fayda var. Bu sizin, araştırma yaparken ve tezi hazırlarken kendi heyecanınızı harmanlamanıza faydası olacak. Sıkıcı bir süreçten de kurtaracaktır. Yeni bir şeyler öğrendikçe yaratıcılığınızın farkına varacaksınız. Konuyu araştırmadan önce ne istediğinizi bilmelisiniz. Yani neyi araştıracaksınız ne anlatacaksınız. Bu demek oluyor ki tezinize nasıl başlayacaksınız ve nasıl sınırlandıracaksınız. Bir konu o kadar dağınık ve kapsamlı olabilir ki işin içinden çıkması değil bir yıl hayatınız yetmeyebilir. Konuyu seçerken literatürleri taramanızda fayda var. Size bu araştırma, ne yazacağınız çıkmazından kurtaracaktır. Kolay konu seçip işin içinden sıyrılabilirsiniz. Birçok kaynağı olan bir konuyla hiçbir şey öğrenmeden tezinizi hazırlayabilirsiniz ama size bir şeyler katacak bu önemli fırsatı kaçırmamak için araştırma yapabileceğiniz bir konu seçiniz. Eğer amacınız sadece notunuzu yükseltmek ise tez hocanızın daha önceki araştırmalarına göz atın ve onun alanıyla ilgili bir şeyler seçin.

Nasıl Yapılır?

Devamını Oku...
Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?
 
 

Sponsorlu Bağlantılar

ARAMA

En Çok Okunanlar

Gizlilik Politikası  |  İletişim | İstek | Reklam | Şikayet  |