Bumerang - Yazarkafe
Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Binalarda ısı yalıtımı nasıl yapılır

03 Aralık 2009 | Yazan:

Binalarda ısı yalıtımı en az binanın temeli kadar önemlidir. Nasıl ki temeli sağlam olmayan bir ev bizim için tehlike arz ediyorsa, yalıtımı olmayan bir ev de çok tehlikelidir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklardan öteye bütçeye büyük zararı vardır. Yalıtımsız bir ev daha çok doğalgaz harcar ve masrafı çok olur. Ama bir kere masraf ederek evinize ısı yalıtımı yaptırırsanız faydalarını kısa sürede görebilirsiniz. İşte ısı yalıtımı için bir kaç ip ucu:

Türkiye”de pek uygulanmasa da binalarda cam kalınlığı çok önemlidir. Güneye bakan camlar ince, kuzeye bakan camlar kalın olmalıdır. Eğer ne de olsa kışın dışarısı soğuk diye bütün camlar kalın olursa, gelen güneş ışınlarını tepmiş olursunuz. Sıcak diye de ince cam kullanırsanız, soğuk olan kuzey cephesinden soğuk almanız kaçınılmazdır. Bu sebeple evinizdeki camların konumları, güneş alma süreleri çok önemlidir. Camlarınızı taktırmadan önce bu hesaplamaları yapmanızda fayda var. Evinizdeki bütün camları aynı model takıp da paranızı boşa harcamayın.

yalıtım

Binalarda ısı yalıtımı nasıl yapılır?

Camlardan bahsederken, tabii ki mutlaka hem ısı hem de ses yalıtımı için çift cam kullanın.

Camlarınızın pencere bantlarını 2 yılda bir yenileyin. Ucuz macun ya da pencere bandı kullanmayın. Ucuz diye çekeceğiniz ince pencere bandını takmasanız daha iyi. Kaliteye önem verin.

İnşaat öncesi mutlaka iç yalıtım yaptırın. Özel alışımlı köpük kullanın.

Çatınız için bulunduğunuz çoğrafyayı iyi tanıyın. Çok rüzgar alan yerse, kiremit çatı yaptırmayın. Kaplama çatı malzemeleri kullanın. Ve mümkünse açık renkli malzemeler seçin. Biliyorsunuz ki açık renk güneş ışınlarını emer. Sırf göze hoş gelsin diye (en çok satılan modeller koyu renklerdir) yalıtımınızda hata yapmayın.

Evde yer halısı kullanın. Halı taban sıcaklığını tutar.

Isınırken tek bir odayı ısıtmayın, 4 duvar ısınmadıkça yakılan gaz boşa gider.

Alt kat ve üst kat komşunuzla ısı programlaması yapın. Siz kendi dört duvarınızı ısıtırken, alt kat komşunuzun evi soğuksa, tabandan sizin eviniz de soğuyacaktır. Isıtma sistemlerinizi aynı anda açmayın, açma ve kapama saatlerini yarımşar saat farklarla oluşturun. Herkesin alt komşusu bu hassasiyeti gösterirse ısı yalıtımında büyük katkı sağlamış olur.

Devamını Oku...

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

13 Ocak 2009 | Yazan:

Soğuk kış günlerinde genelde sıcacık evimizde oturmaya çalışıyoruz ama son aylarda özellikle doğalgaz kullanıcıları ısınmak için başka çareler aramaya başladılar. Peki doğalgazdan tasarruf etmenin yolları yok mu? Elbette var! Hem de bu sayede daha çok ısınacağız.
Doğalgaz Tasarrufu;
1. Öncelikle ve özellikle çatı katı dairelerinde ve apartman ya da müstakil evlerin genelinde çok iyi bir çatı izolasyon sistemi olmalıdır. İyi izole edilmemiş bir çatı, ısımızın %20 sini götürdüğü gibi, bize % 20 ekstra bir fatura gelmesine neden olur.
2. Pencere,kapı, vs izolasyonlarını da unutmamalı tabi. Genelde pencerenin hemen altına takılan peteğin verdiği ısıyı, pencereden gelen soğuk hava hemen yok eder ve evimiz nedense bir türlü ısınamaz. Bu da doğalgaz sobamızı yada kombimizi bir üst seviyede kulanmamıza yol açacaktır.
3. Sobaya yada kombiye ısı termostatları taktırırsak, ısıyı optimize şekilde ayarladığımız için kullandığımız doğalgaz miktarı da daha tasarruflu our.
4. Eğer doğalgaz sobası kullanıyorsak, kış sezonuna girmeden önce mutlaka sobanın filtresi ve diğer ekipmanları kontrol edilmeli, gerekirse değiştirilmelidir.
5. Radyatör ya da peteklerinizin önlerini, koltuk, dolap vs gibi mobilyalarla kapatmayın, bu size %15 fazla doğalgaz tüketimi olarak geri dönecektir.
6. Merkezi sistemle apartmanca toplu olarak ısınıyorsanız, kazanınızın bakımını yaptırmayı ve kazan dairesinin uygun hava koşullarında olduğuna dikkat ediniz. Kazanınız ya da evinizdeki kombiniz yanma havasını alamazsa yakıt verimi düşer bu da tüketimi arttırır.
7. Eğer bir günden daha uzun sürelerde evden uzakta kalacaksanız, termostatınızı kapatmanız, evin boşu boşuna ısınmasını ve sizin daha fazla fatura ödemenizi engeller.
8. Evin kullanılmayan bölümlerinde radyatörlerin ayarlarını kısmanız da bir tasarruf örneğidir. Ayrıca yaz boyunca kullanılmayan radyatörlerin kış sezonuna girerken havalarının alınması gerektiğini de unutmayınız.
9. Kombini sürekli kapatıp açmayınız. Bunun yerine en kısa ayarda tutmanız cihazın verimini artıracaktır.
10. Oturma odalarında 22, yatak odalarında ise 20 derece ideal sıcaklıklardır. Ama bunu 1 derece altında tutabilirseniz, sizin için çok büyük yakıt tasarrufu olur. Bunu da oda termostatlarıyla ayarlayabilirsiniz.
11. Su sıcaklığını maksimum 50 derecede tutunuz, bunun üzerindeki sıcaklıklar sadece yakıt israfı olcaktır.
12. Yemeklerinizi düdüklü tencerelerde, pişirme sürelerine uygun olarak pişirmeye dikkat ediniz. Ve tencerelerinizin kapaklarını kapatmayı ihmal etmeyiniz.
13. Cihazlarınıza yaptıracağınız her türlü müdahalenin yetkin ve yetkili kişiler tarafından yapılmasına dikkat ediniz.

Bu küçük ama faydalı önlemler ile hem faturanız daha düşük gelebilir, hem de eskisinden daha fazla ısınabilirsiniz.

Devamını Oku...
Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?
 
 

Sponsorlu Bağlantılar

ARAMA

En Çok Okunanlar

Taze Bilgiler

Gizlilik Politikası  |  İletişim | İstek | Reklam | Şikayet  |