Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Hemen hepimiz ilk gençlik dönemlerimizde maden suyu ve farklı içecek şişelerinin üzerine damlatarak şekillendirmişizdir. Bazılarımızın hobisi ise işte o mumları yapmaktı. ışığını sevmeyen birini görmedim şu yaşıma kadar, ben de çok severim ve evimde de özellikle şu küçük mumlardan bolca vardır. Peki evde nasıl yapılır? Çok basit işlemlerle evde yapabilirsiniz. Yeter ki gerekli malzemeleri temin edin.

mum

Mum yapmak için gerekli malzemeler:
1 kg
100 gr
Mum kalıbı
Mum boyası
Fitil olarak kullanılacak kalın ip.
Esans (tercihen)

İlk önce kısık ateşin üzerine aldığınız tencereye parafini koyun ve yavaşça eritin. Katılaşmasını sağlamak için stearini de ekleyin ve karıştırın. Mum boyasından bir fiske ilave edin ve karıştırın. Eğer mumunuzu kokulu yapmak istiyorsanız diğer malzemeleri aldığınız yerden esans da edinebilirsiniz. Daha sonra mum kalıbına erittiğiniz karışımı dökün ve dökerken arada fitili de yerleştirin ve normal oda sıcaklığına gelene kadar soğutmaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabına koyup donmasını sağlayabilirsiniz. Donduktan sonra buzdolabından çıkarıp kullanabilirsiniz.

Bu yazı 22 Aralık 2009 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

28 Yorum Var

  1. flora alfanso diyor ki: