Mandalina Hakkında Bilgi

  • 28 Eylül 2016
  • 703 kez görüntülendi.

Kış aylarında bolca tüketilmesi gereken bir meyvedir. Rengi, kokusu, tadıyla farklıdır . Diğer meyvelerinizi kıskandırabilir ama hepsiyle de iyi anlaşır. Yapraldarı, yaz – kış yemyeşildir. Beyaz renkli çiçekleri açtığında bahçe bir şölene dönüşür. Kokusuyla da baş döndürür. Çiçekler önce yeşil meyvelere dönüşür. Biraz sabredin turuncu olacaklar. O vakit, tadına doyamayacaksınız. Yeşilken içeceklerin içine çok yakışır. En lezzetli zamanı ocaktır.

mandalina

Latincesi: Citrus Reticulata

Akdeniz ve Ege’deyseniz içiniz rahat olsun bahçenin her köşesine onu dikebilirsiniz. Diğer bölgelerde, korunmaya ihtiyacı olacak. Rüzgar almayan bir alana yerleştirmek çok önemli. Sıcaklığın sıfırın altına düştüğü bölgelerde kışın yaşatmak zordur ama saksı içerisinde yazın bahçede, kışın kapalı bir alanda yetiştirebilirsiniz.

Humuslu, geçirgen, kumlu ve tınlı toprağı sever. Dikerken kökün tamamının toprağa girmesine dikkat edin. 25-30 santimetre derinlik ve çap onun için uygundur. Susuz kalmamasına dikkat edin. Çok fazla sulama yapmaksa meyvelerin fazla büyümesine, susuz ve tatsız olmasına neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ