Kuru Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

  • 24 Mayıs 2009
  • 17.510 kez görüntülendi.

 

Halk içinde  konusunda  türlü türlü espiriler yapılmaktadır. Özellikle de “ fasulyenin faydaları” sözü oldukça meşhurdur. Tüm bunlara rağmen fasulye Türk mutfağının vazgeçilmez bir yemeğidir.

Sağlıklı ve zinde yaşamak için düzenli ve dengeli beslenmek gerektiğini uzmanlar hep söylemiştir. Bunu sağlamak için de hep önemli olmuştur. Lifli yiyecek deyince ilk sıralarda kuru fasulye gelmektedir. İçerdiği bitkisel ve o kadar fazladır ki; kırmızı etten bir farkı yoktur adeta. Buna reğmen sağlıklı beslenme diyetlerinde kullanılabilecek önemli bir yiyecektir. İçerdiği yüksek proteinden dolayı kemik gelişimine doğrudan katkısı vardır. Ayrıca sinir sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar.

kuru fasulye

Uzmanların da söylediğine göre kuru fasulye gerektiği gibi pişirilmelidir. Aksi taktirde içerdiği vitamin ve minareller oldukça azalmaktadır. Pişirmeden önce 8 saat suda bekletildiği ve pişirirken de köpüğü alındığı taktirde vitamin ve mineral değerleri korunmuş olmaktadır.

Ayrıca kuru fasulye basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. Kandaki kötü kolestrolü düşürmeye yardımcıdır. şekerinin daha yavaş artmasını sağlar. Mide, ince ve kalın bağırsağın çalışmasını kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ