Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Özellikle ev hanımlarının başlarının derdidir bu, en güzel kıyafetinizle bir gün mutfağa girersiniz, acil yemek hazırlamak zorundasınızdır çünkü..  Ve enfes yemeklerinizi hazırladığınızda bir de farkedersiniz ki, bluzunuz, çok sevdiğiniz kot pantolonunuz ya da eşinizin, sevgilinizin ya da çocuğunuzun hediye ettiği o sıcacık tutan kazağınızda kocaman bir !! Peki bu durumda ne yapacaksınız, kumaştan yağ nasıl çıkarılır? ? Yağ lekesini çıkarmanın değişik metodları var, tabi bu fark türüne göre değişiyor.
* Eğer pamuklu tişörtünüze yağ damladıysa, ıslatıp yıkamadan önce bildiğimiz el sabunuyla kuru kuruya sabunlayın.
* Eğer hassas bir kumaşa yağ damladıysa, ipekliler ve hassas yünlüler gibi, bu kumaşlarda da lekenin üzerine bir miktar serpip birkaç dakika yağı emmesi için bekleyin ve daha sonra bulaşık deterjanıyla yıkayın. Eğer çok kalıcı gibi görünen bir yağ lekesiyse, ya da tinerle lekeyi silin, daha sonra tersinden üzerine bez koyarak ütüleyin. İspirto da yağ temizlemek için kullanılan bir maddedir, aynı yöntemle ipekli kumaşlarda kullanabilirsiniz.
* Zeytinyağı lekesini çıkarmak içinse yine yöntemine başvurabileceğiniz gibi, bir lokmalık ekmek içini yağ sıçrayan yerde gezdirerek yağı emmesini sağlayabilirsiniz. Ve sonra bulaşık deterjanıyla yıkamayı ihmal etmeyin..

Bu yazı 08 Ocak 2009 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

11 Yorum Var

  1. İLAYDA EFE diyor ki: