Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde tatlının diğer ülkelere nazaran ayrı bir yeri vardır. Bayramlarda, özel günlerde tatlılar olmazsa olmazdır. Vazgeçilmez tatlılarımızdan olan dolmasının ceviz ile birleşiminde ortaya çıkan lezzet damağınızdan ayrılmayacak!

kadayıf

Malzemeler

125 gram ceviz için
250 gram tel kadayıf
2,5 su bardağı su
1 yemek kaşığı limon suyu
3 su bardağı şeker
Kızartmak için yağ

İlk olarak su ve şekeri tencereye koyup 10 dakika kaynatınız. Sonra limon suyunu da ilave edip karıştırın ve ocağın altını kapatınız. Kadayıftan parçalarını çıkartarak 15’e 15 santim ebatlarında düz ve çok kalın olmayacak şekilde kareler halinde hazırlayınız. Özellikle her yerinin aynı kalınlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Cevizleri eliniz ile parçalayıp, karelerin bir kenarına diziniz ve dolma gibi sıkı bir şekilde sarınız. Bu işlemler tekrar ederek 6 tane hazırlayınız.

Bir kasede yumurtaları çatalla iyice karıştırınız. Kadayıf dolmalarını hızlı bir şekilde yumurtaya batırınız, elinizden bırakmadan kadayıf dolmalarını yumurtanın içinde çeviriniz yoksa çok yumurta çekecektir. Hazırlamış olduğunuz dolmaları kızgın yağa atıp, kızartınız. Dolmalar nar gibi kızardığı takdirde daha önce hazırlamış olduğunuz şerbete atınız. 10 dakika bekletip şuruptan çıkartınız. Borcam oval tepsiye koyup, servisinizi yapabilirsiniz.

sizi biraz zahmete soksa da özel günlere farklı bir anlam katacak. Kadayıf dolmasının damağınızda bırakacağı tat için bu zahmete kesinlikle girmelisiniz. Özel günlerde, bayramlarda kesinlikle sofranızdan ayrılmamalıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*