İngilizcemi Nasıl Geliştirebilirim?

Tüm dünyada insanlar İngilizcelerini geliştirmelerini için bir çok sebepleri var. Bu iş için, zevk için ya da İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkede yaşamaya başlayacakları için olabilir. Sebep ne olursa olsun, burada İngilizcenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz bazı ipuçları var.

Do You Speak English

İngilizce Geliştirme Yolları?

1. İngilizce televizyon programları ya da filmleri izle. Uydu sayesinde, İngiliz, Amerikan ve Avustralya televizyon programlarına ve filmlerine ulaşmak artık hiç de zor değil. İlk önce bunları alt yazılı olarak izlemeye başla ve kendine güvenini kazandığın zaman ise bunlardan kurtul.

2. Radyo dinle. BBC dünya servisi konuşma İngilizcesini duymak ve öğrenmek için gerçekten çok iyi kaynak olabilir.

3. İngilizce gazeteler okuyun. Bazı gazeteler çok karmaşık bir dil kullanabiliyorlar o yüzden size uygun olanı seçmeye çalışın. İlk başta başlıkları okuyarak başlayabilirsin daha sonra zamanla makalelere doğru ilerleyebilirsin.

4. İnterneti kullan. Online radyo dinleyebilirsin, televizyon klipleri izleyebilirsin ve makaleler okuyabilirsin. Hatta insanlarla konuşabilirsin. Yabancı dil olarak İngilizce öğretmeye yardımcı olmaya kendini adamış bir çok internet sayfasından da yararlanabilirsin.

5. Yapabileceğin her yerde İngilizce konuşma pratiği yap. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsan bu tabi ki daha kolay ama bu böyle değilse İngilizce konuşan turistlerden, ziyaretçilerle bu açığı kapamaya çalışabilirsin. Utangaç olma ve yanlış yapmaktan da endişelenme- sadece konuş işte.

6. Kullanışlı kelime ve cümlecik kitabı bulundurun ve buna düzenli olarak yenilerini ekleyin.

7. Çocuk dergileri okuyun. İlgi çekicidirler ve kısa makalelere sahiptirler. Ayrıca birçok konuyu da içerirler. (bilim, edebiyat, kişisel gelişim vb.) ama daha da önemlisi, çok iyi resimlendirilmişlerdir ve bu da size bilmediğiniz bir çok kelimeyi kullanmadan anlamanızı sağlar.

8. Çocuklar için yapılmış kitap serilerinden seçip pratik için bunları okuyun. Serilerde kullanılan karakterleri ve kelimeleri anladıktan sonra, okumanız çok daha kolay olacak ve daha çabuk okumaya başladığınızı fark edeceksiniz. Nancy Drew, Animorphs, Sweet Valley Twins ve ya kütüphanelerden kolayca elde edebileceğiniz bir çok sayıdaki bu seri kitaplarını deneyerek başlayabilirsiniz.

Ingilizce öğrenme

İpuçları :

1. İyi bir sözlük edinin.

2. İngilizce deyimleri öğrenin. İngilizce konuşanlar bu karmaşık ve tuhaf cümlecikleri çok fazla kullanırlar ve bir çoğu da bunların nerden geldiğini bilmezler. Sadece anlamlarının ne olduğunu öğrenin.

3. Yeni cümleler öğrenmeye çalışırken, şunu deneyin: Bak, söyle, üstünü kapat, yaz, kontrol et. Önce cümleye bak daha sonra üstünü kapat ve cümleyi söyle daha sonra bunu yaz ve doğruluğunu kontrol et.

Uyarılar :

1. Amerikan ve arasında gramer, imla ve kelime bazında farklar vardır. (Avustralya İngilizcesinden bahsetmiyorum bile) bu farklara rağmen bu iki İngilizceyi konuşanlar birbirlerini yeterince iyi anlayabiliyorlar. Siz de hangi tür İngilizceye bakıyorsunuz ve ya dinliyorsunuz farkında olun ve standart olan kalıbı öğrenmeye çalışın.

2. İngiltere’de ve dünyada İngilizce aksanları çok fazla değişiklik göstermektedir. Sizin hangi aksanı kullandığınız önemli değil, ama anlaşılması zor bir aksanlı İngilizceye sahip biriyle de karşılaşırsanız da endişelenmeyin. Bu pratik gerektirir ve İngilizceyi ana dili olarak konuşan bir çok insanın bu konuda problemleri vardır.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • Yabancı dil olarak İngilizce öğretmeye yardımcı olmaya kendini adamış bir çok internet sitesini beni önerirseniz çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*