Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda hipermetrop hastalığı hakkında gerekli bilgileri ve hipermetrop nasıl tedavi edilir konusunda yapılan tedavileri öğrenebilirsiniz.

?

Hipermetrop hastalığında göze giren ışık retinanın arka kısmına düşmektedir. Bu nedenle hipermetrop hastalığı olanlar yakını net görememektedir. Uzak mesafeleri net olarak görebilirler. Hipermetrop çocuklarda da oluşabilir. Ancak çocuklarda göz kasları kuvvetli olduğu için fark edilmez. İlerleyen yaşlarda göz kaslarının zayıflaması ile hastalık kendini gösterir.

Nelerdir?

Hipermetropun en büyük belirtisi yakını net olarak görememektir. Özellikle telefon, bilgisayar veya televizyon izlerken görüntünün net olmaması, görmek için gözleri kısmak hipermetrop belirtisidir. Ayrıca yakın objelere bir süre bakıldığında göz ve baş ağrısı görülüyorsa kısa süre içerisinde göz doktoruna muayene edilmesi gerekmektedir.

Hipermetrop Neden Oluşur?

Diğer göz hastalıkları gibi hipermetropta kalıtsal olarak aileden gelmektedir. Çocuk yaşlarda görülmemesi sonradan herhangi bir etken ile oluştuğu anlamına gelmemektedir. Çocuklarda göz kasları daha kuvvetli olduğu için hipermetrop hissedilmemektedir.

Hipermetrop Nasıl Tedavi Edilir?

genel olarak ile yapılmaktadır. Göz doktoruna olacağınız muayene sonrasında sizlere uygun olan göz cam numaraları ile alacağınız sizin yakını net olarak görmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca bu görme bozukluğunu ortadan kaldırmak için lenslerde kullanılabilmektedir. Lensler hipermetropta başarı göstermektedir. Gözünüzün lens takmaya uygun olup olmadığını ile gerekli testleri yaptırarak öğrenebilirsiniz.

Hipermetrop çok ilerlemişse bu durumda tedavisi yapılabilir. tedavisi öncesinde gözün tedaviye uygun olup olmadığı test edilir. Daha sonra ise uzman doktorlar tedavisini uygulamaktadır. Tedavi sonrasında gözde görülen bozukluklar düzeltilmektedir. Kişi bu sayede gözlüksüz olarak görebilmektedir.

Bu yazı 26 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.160 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*