Her Şey Bağlantılıdır

  • 12 Eylül 2017
  • 216 kez görüntülendi.

Toprağın bir suyolu ağıyla sayısız adaya bölündüğü Deltasında yaşayan Varau kabilesi dünyayı düz görür; yeryüzü, su ile gökyüzü arasında dar bir kabuktur. Yılanı Hahuba’nın – bütün canlı şeylerin büyükannesi – dünyanın etrafında dolaştığına ve hareketinin onun nefesi olduğuna inanırlar. Eskiler olarak bilinen çeşitli tanrıları dünyanın dört köşesinde kutsal dağlarda yaşar; dünyanın tam ortasında da hayatlarını sürdürür. Tanrının birinin özel koruması altında olan köylerdeki kulübelerinin içinde, tanrının ikamet ettiği kutsal bir kaya da bulunur.

Orinoco Deltası

Bağımlılık

Varau tanrıları, insanların onları adaklarla, özellikle tütün içerek beslemelerine bağlıdır; bunun karşılığında, sağlık ve yaşam bakımından da Varaular tanrılara bağlıdır. Tanrılarla ömür boyu süren bu bağ bebek doğar doğmaz kurulur. Çocuğun ilk ağlama sesinin, doğudaki Köken Tanrısı Ariawara Dağına gittiği söylenir; bunun karşılığında da bir hoş geldin çığlığı gönderir. Bir bebek doğduktan hemen sonra, Varlık Yılanı Huhuba yeni doğanı kucaklamak için köye hoş bir meltem gönderir. O noktadan itibaren bebek, Varau günlük yaşam ağını oluşturan doğa ile arasındaki karmaşık dengenin parçası olur.

Varau mitinde Güzel Tüylü Kuşun çocuklara doğaüstü koruma sağladığına inanılır.

Kısaca

İnananlar – Varaular

Ne zaman ve nerede? – MÖ 6000’den itibaren; Orinoco Deltası, Venezuela

Tarihöncesinden – Varaular Latin Amerika ovasında en büyük yerli gruplardan biridir.

16. yüzyıl – Avrupalılar Varau halkıyla ilk kez karşılaşır ve onların yerleşim yerlerini Venedik’teki benzer yapılarla karşılaştırıp, Venezuela (İspanyolca “Küçük Venedik” demektir) adını verir.

1960’lardan itibaren – Bölgede çevresel bozulma yerel balıkçılığı etkiler ve kabile mensupları kentlere göçer; bazıları Katolikliğe geçer.

2001 – Orinoco Deltasında 36.000’den fazla Varau’nun yaşadığı kayıtlara geçirilir.

Ebediyet Şimdidir – Rüya Alemi

Atalarımız Bize Yol Gösterir

Kutsal Bir Mekan İnşa Edebiliriz

Evrenle Uyum İçindeyiz – İnsan ve Evren

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ