Hayvanlar Rüya Görür Mü?

  • 20 Eylül 2017
  • 122 kez görüntülendi.

Gökyüzünden bir alev topu üstümüze doğru geliyordu. Bir meteordu bu! Yaydığı sıcaklık her tarafı çöle çevirmişti. Herkes telaş içinde, çığlıklar atarak oradan oraya koşturuyordu… Bu bir dinozorun gördüğü son olabilir. Acaba bütün hayvanlar görüyor mudur? Hemen önlüğümü giydim ve laboratuvarımda aldım soluğu. Araştırmalarıma göre, uyumayan hayvanlar olduğunu fark ettim. Mesela balıkların gözleri devamlı açık. Resmen uyumuyor ya da uyuyorlarsa ayakta uyuyorlar! Yani şekerleme gibi bir şey onlarınki.

Balıklar gözleri açık bir şekilde uyurlar çünkü göz kapakları yoktur.

Memeli hayvanlar, özellikle de kedi ve köpeklerin bir güzel uyuyup rüya gördüklerine sen bile şahit olmuşsundur. Derin uykudayken hırlamaları, mırlamaları ve hatta bazı kedilerin sanki fare kovalarmış gibi patilerini oynatması onların rüya gördüğünün önemli işaretleri.

Filler hem ayakta hem de oturarak uyuyabilirler.

Fakat tam olarak ne gördüklerini dışarıdan izleyerek anlamak mümkün değil. Her hayvan bizimle iletişim kurmuyor ki bize rüyasını anlatıversin.

Zürafalar günde bir saat uyur! O uykuda da 10-15 dakikada bir uyanırlar. Bir zürafa gördüğünde sana alık alık bakıyorsa uykusuzluktandır!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ