Göz altı morlukları neden oluşur?

  • 05 Ekim 2008
  • 38.948 kez görüntülendi.

Uzmanlar bunun çeşitli nedenleri olduğunu belirtiyor. Onlara göre buradaki önemli nokta sorunun sürekli mi yoksa dönemsel mi olduğu. Çünkü dönemsel ve kronik altı morluklarının farklı nedenleri var. altında kronik bir şekilde ve halka oluşmasının başlıca nedeni bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorunlar. Ayrıca yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları, , bazı ilaçların uzun süre kullanılması da dönemsel olarak ağırlaştıran etkenler. Kronik göz altı morluklarıyla baş etmenin en iyi yolu buna özel üretilmiş kozmetik ürünlerden faydalanmak.

göz altı morlukları
Dönemsel sorunlardaysa, sorununun kaynağıyla savaşmak en akıllıca olanı.
1. Kılcal damarların kan sızdırması; Yapılan dermatolojik araştırmaların birçoğu gösteriyor ki; siyah halkalar göz çukurlarındaki kılcal damarların içinde yer alan hemoglobinin oksidasyonuna bağlı. Başka bir deyişle göz çukurundaki kılcal damarlar, kanı sızdırarak sızan kanın oksijene maruz kalmasına açıyorlar. Bu sızıntıyla meydana gelen oksidasyon göz çevresinin mor hatta siyah renge bürünmesine oluyor.
2. Güneş ışınlarına maruz kalma; Özellikle tenli kişilerin yaz aylarında, koruyucu kullanmadan güneş ışınlarına maruz kalmaları göz altlarında hiper denilen durumun olmasına yol açıyor. Yani göz altlarında fazla miktarda melanin pigmenti salgılanıyor, bölge koyu bir hal alıyor.
3. Alerjiler; astım ve egzama Gözlerinizin kaşınmasına ve sulanmasına neden olan tüm durumlar, göz altlarında da halkalar belirmesine yol açabiliyor. Alerjiler, astım ve egzama gibi hastalıklar nedeniyle gözlerinde problem yaşayan kişiler genellikle bunların devamında gözaltı halkalarından da şikayetçi oluyor.
4. İlaç kullanma; Bazı ilaçların uzun süre kullanılması, damarların genişlemesine neden olabiliyor. İnce gözaltı cildinin altındaki damarların genişlemesi de, bu bölgenin koyu renkli görünmesine yol açabiliyor.
5. Dengesiz ve eksik beslenme; yeterli vitamin ve mineral alınmaması da göz altlarında renk değişikliğine yol açabiliyor.
6. Uykusuzluk ve yorgunluk; tüm yüzün soluk görünmesine neden oluyor. Bu da tabii ki, gözaltındaki halkaların belirginleşmesine yol açıyor. Ancak yorgunluğun ve uykusuzluğun yol açtığı bu durum geçici.
7. Yaşlanma; Göz altlarında morluk ve halkalar bulunan kişilerin bu sorunu, çoğu zaman yaşla birlikte daha ciddi bir hal alıyor. Bu bölgedeki, pigmentasyon lekeleri, kırışıklar ve torbalanmalar da morluk ve halkaları belirginleştiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. melih diyor ki:

    Yeter artık ya ömrümde hiçbir uyuşturucu maddesiyle hiç alakam olmadı ama gözlerimin altındaki morluklar yüzünden her seferde uyuşturucuw bağımlısı muamelesi görüyorum bıktım yokmu çözümü ameliyat falan :)

  2. nazila diyor ki:

    selam valla gözlatım mor ve şiş nedendir uykusuzluk problemi var stres bi yandan ne yapalım derken gooogle ye soralım dedim bide baktım ki ALDEVA krem muhtşeme sonuçlar var yaaaaa gençleştim bide size tavsiye edeyim dedim bu kadar

BİR YORUM YAZ