Fırında Uskumru Tarifi

yemeyi çok severim, öyle ki türünü hiç ayırmam. Tabi bunda bugüne kadar çok fazla pişirmemiş ve bizzat satın almamış olmam büyük etken. İş başa düştüğüne göre kendim satın alıp kendim pişireceksem öğrenmeye başlamak gerekir. Bu gün ilk denememde uyguladığım tarifi sizinle de paylaşmak istedim.

uskumru

1 kg
2 soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
1 domates
2 diş sarımsak
1 tutam maydanoz
1 limon suyu
Tuz

Temizlenmiş balıklarımızı yıkadıktan sonra biraz zeytinyağı, tuz ve limon suyu ile ovarak yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine yerleştirelim. Uskumru biraz yağlı bir balıktır, ancak sıkı bir balık olduğu için biraz zeytinyağı ilave ediyorum. Ayrıca zeytinyağını da çok severim. Balıkların üzerine halka halka doğradığımız soğan ve domatesleri ilave edelim. Üzerine kabuklarıyla 2 diş sarımsak atabiliriz. Sadece bıçağın sapıyla biraz ezmeniz yeterlidir. Son olarak da 1 tutam maydanozu balıkların üzerine serpiyoruz. Dilerseniz 1 limonu halka şeklinde doğrayıp balıklarınızı süsleyebilirsiniz. Tüm malzemelerin üzerine biraz daha zeytinyağı gezdirerek pişirme aşamasına geçiyoruz. 200 derece fırında 35 dakika kadar pişiriyoruz. Balığın piştiğini kılçıklarından kolay ayrılmaya başlamasıyla anlıyoruz. Eğer daha hızlı bir pişirme isterseniz balıklarınızın üzerine de bir yağlı kağıt sererek pişirme sürenizi kısaltabilirsiniz. Ayrıca buhar kağıdın içinde kalacağı için daha yumuşak ve sulu bir balık elde edebilirsiniz.

Balığı tabi ki bol yeşil salatayla servis etmemiz gerekir. Ancak salatanıza ilave olarak haşlanmış ve patatesi de menünüze eklemenizi tavsiye ederim.
Afiyet olsun.

Bu yazı 24 Ocak 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.991 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*