Fermuar Nasıl Dikilir?

Fermuarın dikileceği eşyanın kumaş türüne uygun seçim için fermuarın dikileceği eşya ya da eşyadan bir kumaş parçası ile almaya gidilmelidir. Bunun nedeni sadece ile eşyanın renk uyumu değil, kumaş tür ve esneklik uyumunu da sağlayabilmek içindir. Çünkü fermuarın kenarlarında bulunan dikim payları, eşyanın kumaşıyla uyumlu olmalıdır ki bir kaç yıkamadan sonra kumaş ve fermuarın kumaşı hemen hemen aynı esneklikte kalabilsin. Fermuarın dikileceği yer, bu bir pantolon olabilir, etek olabilir, gömlek olabilir ya da çanta olabilir. dikiminde en hassas nokta ölçümü doğru yapmaktır. Ve birbirine karşılık gelecek dişlerin uyumlu bir şekilde kenetlenebilmesi için doğru açıyla yerleştirilmesi gerekmektedir. Eğer bozulmuş bir ile değiştirilecekse zaten ölçü ve türü için elinizde size yol gösterecek bir numune var demektir. Bu tür bir işlemde çok basittir. Ana parçaya hasar vermeden sökülecek bozuk fermuar yerine yeni fermuar yerleştirilerek dikilir.

fermuar

Ama asıl sorun sıfırdan bir fermuar dikmektedir. Öncelikle fermuarın dikileceği yer, fermuarın dikileceği eşyanın yönüne doğru tam orta ve dik nokta bulunmalıdır. Bu orta noktadan kesilecek kumaşın bitim noktası çok hassas bir şekilde belirlenmelidir. Belirlenen noktaya kadar kumaşa bir kesik açılır. Burada fermuarın yerleştirileceği alan kesinlikle kesilip boşaltılmaz. Kesilen kumaşta her iki kanatta kalan kumaş parçaları yarım cm katlanarak içeri doğru teğellenir. Kumaşın tersinden çalışacağımız için fermuarı da ters yerleştirmeliyiz. Fermuarı da bu noktaya dik ve doğru bir şekilde teğelledikten sonra makina da dikime geçebiliriz.

Dikime fermuarın dik noktasından 2-3 kez geçip sağlanmaştırıp tekrar fermuarın doğru noktada olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Eğer fermuar dikişleri bir görsel aksesuar olarak kullanılacaksa düz taraftan fermuar ve kumaşı aynı miktarda gergin tutarak dikişi tamamlayabiliriz. Dikiş sonrası mutlaka uç kısımlarda iplik kırpıntıları kalmıştır bunları korkmadan nakış makasıyla kesebilirsiniz.

Önemli Not: Fermuar dikiminde genllikle yapılan hata makinadaki normal dikiş iğnesiyle dikime başlamaktır. Aslında hem kumaşı katladığımız hem de fermuar kumaşının sert ve kalın olması normade kullandığımız dikiş iğnesinden en az 2 numara daha kalın dikiş iğnesi kullanmanızı gerektirir. Aynı şekilde kullanılacak dikiş ipliği de naylon içerikli kuvvetli bir ip olmalıdır.

Fermuar satın alabileceğiniz yerler:

http://www.ykk.com.tr/pages/fermuar_cesitleri.html
http://www.demfermuar.com.tr/
http://terzimalzemeleri.com/terzimalzemeleri/10/FERMUAR-CESITLERI.html

Fermuar hakkında dahat detaylı bilgi:

http://www.sefafermuar.com.tr/FermuarinYapisi.html

Fermuar dikimi nasıl yapılır videosunu da buradan izleyebilirsiniz:

Bu yazı 24 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.816 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*