Evde Simit Nasıl Yapılır?

Ülkemizde vazgeçilmezler arasında rahat bir şekilde girer. Simidi her zaman dışarıdan alırız ve taze olmasına dikkat ederiz. Sabahleyin eğer vaktinizi ayarlayamazsanız sıcaklığını, tazeliğini kaybetmiş simitleri almak zorunda kalıyorsunuz. Halbuki bu kadar dakik olmanıza gerek yok. Evinizde rahatlıkla yapabileceksiniz ve taze, sıcak bir şekilde tüketebileceksiniz. Çıtır çıtır simitler ile tanışmaya ne dersiniz?

evde-simit

Malzemeler:

1 kilo un
3 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
Su
2 tatlı kaşığı yaş maya

Üzeri için ise;

Kavrulmuş bol susam
1 bardak su
1 bardak üzüm pekmezi

Hamuru yoğuracağınız geniş bir kap alınız. Bu kaba şekeri, unu ve toz mayayı ilave ediniz. Kaba azar azar su ilave ediniz. Örnek vermek gerekirse; kulak memesinden daha sert bir hamur elde edene dek, en az 15 dakika hamuru iyice yoğurunuz. Hamurun üstünü streç ile kapatıp, iki kata çıkana dek mayalayınız. Sonrasında etrafını battaniye aracılığı ile kapatınız. Böylelikle sıcak bir ortam sağlanacaktır ve hamur daha kısa sürede mayalanacaktır.
Mayalamış olduğunuz hamurdan bezeleri alıp, uzun çubuklar yapınız. Uçlarını birleştiriniz, bu işlemi yaparken iki ucun birbiri ile kaynaşmasına dikkat edin yoksa açılmalar meydana gelecektir. Hamurun elastik olmasından faydalanarak halkaları eliniz ile çevirerek büyütünüz.

Siz diğer hamurları hazırlarken, bitirdiğiniz hamur halkalarını tezgahta biraz daha mayalanmaya bırakınız. Tabi bu esnada geniş bir tencere pekmezi ve suyu kaynatınız. Su ve pekmezin ölçüleri dengeli olmalı fakat isterseniz yarım ölçü pekmez de kullanabilirsiniz. Sıcak pekmezli suya simit halkalarını teker teker koyun ve gerekirse de çeviriniz. Fazla bekletmeden alıp, suyunu iyice süzünüz. Süzme işleminde süzgeç kepçe kullanırsanız işlemi daha kolay tamamlarsınız. Ardından susama bulayınız ve tepsiye güzelce diziniz. 230 dereceye alınız ve üstleri kızarıncaya dek yaklaşık 20 veya 25 dakika kadar pişiriniz. Sonrasında sofranıza çıtır çıtır olan simitleri, koyabilirsiniz.

Evde simit yapmak görüldüğü gibi çok zor değil. Çok basit malzemeleri var, mutfakların temel ihtiyacı olan malzemeler diyebiliriz. Bayat, soğuk simit yemek yerine kendi yapımınız olan taze, sıcak simitleri tercih ediniz! Afiyet olsun.

Bu yazı 09 Nisan 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.704 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*