Evde Minyatür Paraşüt Nasıl Yapılır?

Gerçek bir paraşütü yapmanız için önemli malzemelere ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden basit malzemeleri tercih ederek minyatür bir yapmayı denemenizde fayda var. Böylelikle kısmen de olsa paraşütün çalışma mekanizmasını ve yapılışını kavrayabilirsiniz.

Yapılışı

İlk önce kırtasiyeden alacağınız 50×50 santim boyutlarında kare şeklinde bir naylon alınız. Ardından köşelerinden düz bir cetvel ile birleştirip, orta noktasını bulunuz. Sonrasında tüm köşelerinden eşit uzunlukta parçalar kesip, sekizgen bir naylon elde ediniz. Bu işlemleri yaparken tüm kenarları aynı uzunlukta olmalıdır ve orta noktası kesinlikle kaymamalıdır. Sekizgen naylonunuzun tüm kenarlarında dönüp, sağlamlaştırınız. Ardından 50 santim uzunluğunda 8 adet ip kesip, hazırda bekletiniz. Bu ipleri naylonun 8 köşesine güzelce bağlayınız.

Sonrasında naylonunuzu daha önce işaretlediğiniz orta noktadan tutup, çekiniz. Diğer eliniz ile de köşelerine bağlamış olduğunuz 8 ipi düzeltiniz ve çekiniz. Sonrasında iplerin ucunu güzelce birleştiriniz. Birleştirme için iplerin birleştiği noktaya bir cıvata somunu koyarak işinizi hem sağlamlaştırıp, hem de kolaylaştırabilirsiniz. Bu işlem ile birlikte ipler ağırlık noktasına göre aynı boya gelecektir. Paraşüte ufak tefek ağırlıkları bağlayıp, yüksekten aşağıya bırakarak denemenizi gerçekleştirebilirsiniz!

Paraşüt gördüğünüz gibi uçurtma yapmaya benziyor. Tabi ki böyle kestirip atmak yanlış olur. Daha doğru ifade etmek gerekirse , uçurtma yapmaya benziyor. Paraşüt yapımında her şey en ince ayrıntısına göre düşünülüyor. ile ufaktan kendi paraşütünüzün tadını çıkartabilirsiniz!

Bu yazı 24 Kasım 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.795 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*