Etamin Nasıl Yapılır?

işlemek biraz zahmetlidir fakat çeyiz bakımından da oldukça önemlidir. çeyizinize zenginlik katacaktır ve oldukça hoş bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlayacaktır. diğer çeyizlerden farklı olduğundan dolayı daha fazla dikkat çekecektir. Bu yüzden çeyizinizin dikkat çekmesi açısından yapmak en doğru seçim olacaktır.

Yapılışı:

etamin01

İlk olarak yapmak istediğiniz motifi belirleyiniz. Sonrasında rengini belirleyip, ipini alınız. Aldığınız ipten göz kararı rahat çalışabileceğiniz uzunlukta bir parçayı kestikten sonra ile geçirip, ucuna kör düğüm atınız.

etamin02

Sağlam olması için üst üste 3-4 düğüm atmanızda fayda var. Kumaşınız ve kasnağınız hazırsa ipin motifini çözümlemeye geçebilirsiniz.

etamin03

Basit bir şekilde yarım çarpı atarak, motifi tamamlayınız. Sonrasında geri dönerek yarım çarpıları da x şekline çeviriniz. Yani en üstteki sıraya yarım çarpı atınız, ardından alta hemen ardından da bir alta derken bir yarım çarpı oluşturuyorsunuz.

etamin04

Tam çarpıyı elde etmek için de alttan üste doğru diğer yarım çarpıları da atınız. Unutmayın üstte kalan tüm yarım çarpılar da aynı yöne bakmalı. Bir yarım çarpı attıktan sonra iğneyi batıracağın nokta bir sonraki çarpının başlayacağı noktada olacağından dikkat ediniz.

etamin05

Arkasının da temiz ve düzenli olmasına dikkat ediniz. Motifi bittikten sonra düğmeyi dikiniz. Düğmeden sonra da atılan düğümden bir kör düğüm daha atınız ki çözülme gibi sorunlar ile karşılaşmayınız.

etamin06

Yukarıdaki işlemleri düzgün bir şekilde yaparsanız eğer rahatlıkla etamini tamamlayabilirsiniz. Etamini yapmak aslında bir yandan satranca da benziyor. Bir sonraki hamlenizi tahmin etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu yüzden dikkatli bir şekilde düğüm atmaya bakınız.

etamin07

etamin08

etamin09

etamin10

Bu yazı 25 Nisan 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 6.216 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*