Bumerang - Yazarkafe
Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Eski meraklıları, plaklarını bir tabağa dönüştürme konusunda ne kadar istekli olur bilinmez ama ısıtıldığı zaman yeniden şekillendirilebilen plaklar; farkını belli edecek mutfak malzemelerine kolaylıkla dönüştürülebiliyor. yapımında kullanacağınız plakları temizleyip kurulayın. Plağınızı 100 dereceye ayarlanmış fırında, birkaç dakika ısıtıp, şekillenecek kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fırın tepsinizin zarar görmesinden çekiniyorsanız, tepsinin üzerine fırın kağıdı koymanız işe yarayacaktır.

Malzemeler:

Tercihen fırın kağıdı
Fırın
Maket bıçağı

Nasıl Yapılır?

1- Tabak yapımında kullanacağınız plakları temizleyip kurulayın.

2- Plağınızı 100 dereceye ayarlanmış fırında, birkaç dakika ısıtıp, şekillenecek kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fırın tepsinizin zarar görmesinden çekiniyorsanız, tepsinin üzerine fırın kağıdı koymanız işe yarayacaktır.

3- Fırından çıkardığınız plağı kenarlarını kıvırıp elinizde şekillendirerek tabak formunu almasını sağlayın.

4- Çay tabağı ya da elde etmek istiyorsanız, 45’lik plakları kullanabilirsiniz.


5- Eğer yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi bir meyve tabbağı elde etmek istiyorsanız; eski plakları fırında ısıtmadan önce, maket bıçağı ile ayrım noktalarını kesmeniz yeterli gelecektir. Yaklaşık 30 derecelik açı ile atacağınız 12 adet çizik; ısıtılmış plak şekillendirilirken istenilen formu almasını sağlayacaktır.

Bu yazı 21 Ağustos 2010 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

Bir Yorum Var

  1. TeberZade diyor ki:

    Teşekkürler, harikaymış gerçekten de :)

Yorum Yapın:


 
 

Sponsorlu Bağlantılar

ARAMA

En Çok Okunanlar

Taze Bilgiler

Gizlilik Politikası  |  İletişim | İstek | Reklam | Şikayet  |