Elma Kabuğundan Sirke Nasıl Yapılır?

Elma kabuğundan sirkenin nasıl yapılacağına dair size farklı tarifler vermiştik. Bu tarif ise benim kayınpederimin tarifi, denenmiş ve tarafımdan onaylanmıştır. Çünkü biz de evde bu tarifle yapılan sirkeyi kullanıyoruz.
Aslına bakarsanız bu tarif, “elmaları doğrayıp sirke yapmak pek ucuza gelmiyor” diyenler için. Marketten alınan sirkelerde asit olduğu için evde yapılan sirkeler daha tatlı oluyor. Yani işkembe çorbasına 1 kaşık hazır sirke yeterli olurken, sizin yapacağınız sirkeden en az 3 kaşık kullanmalısınız.

Malzemeler
3 litrelik cam kavanoz
1 litre su
Elma kabukları
Kuru ekmek
2 çorba kaşığı hazır sirke

 

elma kabuğundan sirke

Cam kavanozunuz içine 1 litre su koyunuz (klorlu su olmasın). Kibrit kutusu büyüklüğünde kuru ekmek ve mevcut sirkenizden birazcık içine atınız. Bundan sonra her akşam yemeğinden 2 saat sonra yediğiniz tatlı elmaların kabuklarını bu suyun içine parçalayarak atın. (Ben elmayı kabuğu ile yerim diyenlere için ne yazık ki bu tarifimiz uygun değil) Siz elma kabuklarını attıkça kavanozun seviyesi yükselir. Her ilavede kavanozu çalkalayınız ki içine hava girsin. Sirke yapılan bu kabın ağzını kapatmayın. Ama sinek v.b girmesin diye bir bezle örtebilirsiniz. Bir de normal oda sıcaklığını sever ama, ağzı açık olduğu için odayı kokutur. Bizden söylemesi.
Akşamdan akşama kabukların ilavesi 1 ay sürse, olgunlaşması için de en az 1 ay gerekir. Tabi siz daha küçük bir kavanoza daha az atarak daha kısa sürede sirkenizi yapabilirsiniz. Hava alacak şekilde ara sıra karıştırmayı unutmayın. Kavanozda bir pelteleşme oluşunca tadına bakın. Zaten sirkenin tadı size en iyi bilgiyi verir. Önce kavanozdakileri tel süzgeçten geçirip suyunu ayırın. Sonra pamuklu temiz bir kumaş varsa bunun içine bu sirkeyi koyup bir kaba süzün. Süzülen sirkeyi cam şişelerde ve buzdolabında saklayabilirsiniz. Sirke soğudukça içinde tekrar peltemsi yapı oluşur. Hiç üzülmeyin. Tekrar süzersiniz. Tortu yapmayan çarşı sirkelerinden daha sağlıklıdır. Eğer isterseniz içebillirsiniz, çünkü asidik yapısı olmadığı için boğazınızı yakmaz. Sebzelerinizi yıkarken bile kullanabilirsiniz.
Diğer tariflerimiz:

Elma Kabuğundan Sirke Yapımı

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*