Elementler Hep Aynı Şekilde Birleşir

  • 17 Kasım 2017
  • 138 kez görüntülendi.

Fransız kimyacı Joseph Proust 1794’te yayımladığı Sabit Oranlar Yasası, elementler nasıl birleşirse birleşsin, bir bileşikte her elementin oranının her zaman aynı olduğunu gösterir. Bu teori, elementlerle ilgili bu dönemde ortaya çıkıp modern kimyanın temelini oluşturan temel düşüncelerden biriydi.

Joseph Proust

Proust keşfini yaparken, Fransız kimyacılığında ’in öncülük ettiği, ağırlıkların, oranların ve yüzdelerin dikkatli ölçülmesini savunan bir eğilime uygun davranıyordu. Proust, oksitlerinde metallerin oksijenle birleşme yüzdelerini inceledi. oksitler oluştuğunda, ve oksijen oranının sabit olduğu sonucuna vardı. Aynı farklı bir oranda oksijenle birleştiğinde, farklı özelliklere sahip farklı bir oluşturuyordu.

Herkes Proust’la hemfikir değildi; ama 1811’de İsveçli kimyacı Jöns Jakob Berzelius, Proust’un teorisinin, ’ın elementlere ilişkin yeni teorisine – her elementin kendi benzersiz atomlarından oluştuğunu söyleyen teori – uygun olduğunu anladı. Bir bileşik her zaman aynı atomların bileşiminden oluşuyorsa, elementlerin her zaman sabit oranlarda birleştiğini söyleyen Proust’un savı doğru olmalı. Bu, bugün kimyanın temel yasalarından biri kabul edilir.

Elementler Hakkında Tarihsel Görüşler

MÖ 400 – Yunan düşünür , dünyanın nihayetinde bölünmez küçük parçacıklardan – atomlar – oluştuğunu öne sürer.

1759 – İngiliz kimyacı Robert Dossie, “doygunluk oranı” dediği doğru oranda oldukları zaman maddelerin birleştiğini savunur.

1787 – Antoine Lavoisier ve , kimyasal bileşikleri modern adlandırma sistemini tasarlar.

1805 – John Dalton; elementlerin, birleşerek bileşikleri oluşturan, tikel bir kütlenin atomlarından oluştuğunu gösterir.

1811 – İtalyan kimyacı , atomlar ile atomların oluşturduğu molekülleri ayrı tutar.

Yanar Hava

Doğada Hiçbir Şey Yaratılmaz, Hiçbir Şey Kaybolmaz, Her Şey Değişir

Nihai Parçacıkların Göreli Ağırlıklarını Belirlemek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ