Diyet Mantı Nasıl Yapılır?

Mantının ülkemizde yeri ayrıdır ve sürekli tüketilen bir yemektir. eğer zayıflamaya çalışıyorsanız sizi engelleyebilir. Tabi canınızı da çektiğinden dolayı kendinize hakim olamayabilirsiniz. Diyetteyseniz yapacağınız şey ise diyet mantıyı tercih etmektir. Diyetinizi bozmadan, mantının lezzetini tatmak istiyorsanız tek seçeneğiniz…

diyet mantı

Malzemeler

5 adet yufka
2-3 adet havuç
1 adet soğan
1 kilo yeşil kabak
½ çay bardağı sıvı yağ
Tuz
Sıvıyağ

Servis için;

Sıvı yağda yakılmış toz biber
Sarımsaklı yoğurt

Yemeklik doğramış olduğunuz soğanı sıvı yağ da iyice kavurunuz. Kabuğunu rendelemiş olduğunuz havucu da ilave ediniz. 5 dakika sonra da kabuğunu rendelemiş olduğunuz kabakları ekleyiniz. Sebzeleri de yumuşayana dek iyice pişiriniz. Pişirmiş olduğunuz harcı soğumaya bırakınız. Harç fazla sulu olacaktır, endişe duymanıza gerek yok. Yufkanın birini düz bir zemine güzelce seriniz ve dörde bölünüz. Uzun kenarına ulu iç harçtan koyunuz ve gül böreği şeklinde sarınız. Sarmış olduğunuz mantıları yağlı kağıt serilmiş tepsiye güzelce diziniz. Üzerine de sıvı yağı sürünüz ve 185 dereceye alıp, fırında kızarana dek iyice pişiriniz. Pişirmiş olduğunuz mantıları servis tabağına alıp, üzerine güzelce sarımsaklı yoğurdu ve sıvı yağ da yakmış olduğunuz kırmızı toz biberi gezdiriniz. Bu işlemlerin ardından diyet mantınız servise hazır!

Diyet mantının lezzetinde bir değişim olmuyor. Diyet mantı sağlığınız açısından en doğru seçim olacaktır. Sağlığınız için her zaman yemek konusunda doğru seçimler yapınız. Diyetinizi asla bozmayınız ve diyetinize uygun yemekleri yemeye dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*