Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Sınavların birincileri televizyonlarda çıkarak ?nasıl hazırlandınız? sorusuna hep ?planlı bir çalışma sayesinde kazandım? diyerek cevap verirler. Evet, bu doğrudur. Planlı bir çalışma her zaman kazanmak için yeterlidir.
Bu konumuzda size planlı bir çalışma nasıl yapılır bunu anlatacağım. Çalışmalarımıza bir hazırlayarak başlamak gerekir. Bu kişiye özel olmalı. Herkesin çalışma programı başka bir kişiye uymaz. Yaşantı ve alışkanlılar yüzünden bu farklılık gösterir.
Ders programı hazırlarken yaşantımızı gözden geçirmeliyiz. Yemek saatlerimiz, kendimize ayırdığımız vakitler dershane ve okul saatlerimizi kontrol ederek buna uygun bir ders programı hazırlanmalı. Dikkat edilmesi gereken bir hususta bu ders saatlerimizin yeterince esnek olmasıdır. Her gün aynı saatte ders çalışmamız uygun olmayabilir. İşimiz çıkabilir, hasta olabiliriz. Bu durumda kaçırılan dersler kişiyi çalışmaktan soğutabilir. Kesin belirtilen saatler yerine, gün içinde çalışılacak saat miktarı, ders ve konular programlanmalıdır.
Öğrencilerin yaptığı bir diğer hata ise ilk zamanlarda heves yaparak aşırı ders saati belirlemektir. Gün içersinde kendine hiç vakit ayırmaksızın 8-10 saat ders saati belirleyerek çok çalışmayı planlarlar. Bu saatlere ilk günlerde uyulabilir, fakat ilerleyen günlerde bu fazla saatler öğrenciyi sıkarak derslerden soğutur. Bunun yerine ilk günlerde çok daha az ders saati belirlemekte fayda var. 8-10 saat yerine 2-3 saatlik ders programı ilk etapta yeterli olacaktır. Daha sonra öğrenci kendini tanıyarak ve gün içersindeki faaliyetlerini düzenleyerek saatlerini artırabilir. Bunun sınava yaklaştıkça kademe kademe artırmamsı gerekir.
Bu programı hazırlamada yardım almanız yararınıza olacaktır. Fakat yardım alacağınız kişi sizi çok iyi tanımalı. Ne kadar ders çalışabilirsiniz, nasıl yaşıyorsunuz bunları iyi bilmeli. Dershanedeki rehberlik öğretmeni ya da daha önce üniversiteyi kazanan ağabey ve ablalarımız bu konuda yardımcı olabilirler.

Bu yazı 26 Ocak 2009 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

8 Yorum Var

  1. nehir diyor ki: