Çocuk ve Ev Kazaları

Her yıl çok sayıda , sonucu yaşamını yitirmektedir. Oysa anne-babalar, tehlikelere karşı daha uyanık davranır, evlerini çocuklar için güvenli bir hale getirirlerse, bu tür kazaların büyük bir bölümü önlenebilir.

Evlerin güvenli olması, çocukların ve anne-babaların esenliği açısından çok önemlidir. Öncelikle tehlikelerin farkına varmak, sonra da çocuğu bu tehlikelerden uzak tutmak için gerekli önlemleri almak, anne ve baba sorum­luluğunun yaşamsal bir parçasıdır. Bu sorumluluğun gereklerini yerine getir­mek, anne-babayı da büyük üzüntüler­den kurtarır.

cocuk-ev-kazalari

Evinizi güvenli kılmaya, bebek sahi­bi olmadan önce başlayın. Böylece ço­cuğunuz yaşama, olabildiğince güvenli koşullarda adım atacaktır.

Tehlikesiz bir ev hazırlamak

Bir bebek bekliyorsanız, hemen bir ev güvenliği önlemleri listesi hazırlayın. Merdivenler, mutfak ve dış kapılar için parmaklıklar edinin; ayağa takılabilecek halı kenarlarını yapıştırın; kullanılma­yan prizlere kör fişler yerleştirin; tehli­keli ev araçlarını (bıçaklar, konserve açacakları, temizlik maddeleri) çocuların ulaşamayacağı yerlere kaldırın; ısıtma araçlarını ve evin aydınlatma sis­temini gözden geçirin.

cocuklar-icin-tehlike

Sonra, çocuğunuz doğduğunda uygu­lanacak güvenlik kurallarını öğrenin.

Doğum kontrol hapları, kremler, sin­dirim ilaçları ve vitamin hapları da da­hil olmak üzere, bütün ilaçları kilitli bir dolaba kaldırın. Bebeği yıkarken haşla­ma tehlikesinden kaçınmak için, elini­zi, önce soğuk musluğunu açmaya alış­tırın. Mobilyalarınızı gözden geçirin ve devrilmesi kolay olan masa ve koltuk­ları tamir ettirin.

Sobanın çevresine bir parmaklık yap­tırın ve özellikle mutfakta çok dikkatli olun. Oturma/yemek odasından sonra evin en tehlikeli bölgesi mutfaktır. Ev­de yangın çıkar da kolayca söndüremezseniz, hemen itfaiyeye haber vermeyi unutmayın. Büyük çocuğunuza itfaiye­nin nasıl çağrılacağını öğretin ve dok­torunuzun numarasını telefonun yanın­da bulundurun.

Mutfak ve banyodaki düz yüzeyli dö­şemeler, kaymayan malzemeyle kaplan­malı ve yere dökülen sabun ve yemek yağı gibi sıvılar hemen temizlenip kuru­lanmalıdır.

Gündelik güvenlik önlemleri

Dört yaşın altındakilerde görülen en sık ölüm nedenlerinden biri, boğulma­dır (en çok da, boğaza yemek kaçma­sıyla). 14 yaşın altında en sık hastaneye başvurma nedeni ise, ilaçlarla ya da ev­de bulunan malzemelerle zehirlenmedir.

cocuk-zehir

5 ile 14 yaş arasında yanık nedeniyle ölüme de sık rastlanılır. Bir-iki yaşların­daki bebekler ise her türlü ev kazasına kurban gidebilirler.

Güvenlik önlemlerini alışkanlık hali­ne getirmeniz, çok yorgun ya da meş­gul olduğunuz zamanlarda bile, düşün­meden tehlikeye yol açmanızı önleye­cektir. Kullandığınız eşyaları, işi bittik­ten sonra emin bir yere kaldırmaya alı­şın. Hiçbir şeyi gereğinden fazla kullan­mayın, talk pudrası bile boğulmaya ne­den olabilir! Bebeği yıkarken çok dik­katli olun. Beslerken, aşırı miktarda yi­yecek vermeyin. Boğazına bir şey kaçar­sa, sakin olun ve solunum yolunu temiz­lemek için sırtına (kürek kemikleri arasına) vurun. Her beslemeden sonra be­beğin mama önlüğünü çıkarın. Kediler bebek battaniyelerinin arasına girmek­ten hoşlanırlar; kediniz varsa bebek ya­tağına yaklaşmaması için gereken ön­lemleri almayı unutmayın.

Özel gözetim gerektiren emekleme döneminde, her şeyi göremeseniz bile, işitmeye çaba gösterin ve sessizlikten korkun!

Çocuklarınıza merdiven çıkmasını öğ­retin. Ev kazalarının çoğu merdivenler­de olur. Basamaklarda dengesini nasıl sağlayacağını ve nasıl inip çıkacağını gösterin.

Sıcak ve soğuk yiyecekler arasındaki farkı anlamasına yardımcı olun ve kırılabilecek eşyaların nasıl taşınacağını gösterin. Zaman zaman yorulup dikka­tinizin dağılacağını unutmayın. Ara sıra çocuklarınızı güvendiğiniz birine ema­net edip dinlenin. Tehlikeli olabilecek tek ev hayvanı, köpektir. Köpekler, iyi eğitilmiş olmalı ve asla çocukla yalnız bırakılmamalıdır.

Çocukları evde dikkatle izlemek ge­rekir. Ama aynı zamanda, onları ev içinde kendi başlarına dolaşıp oynama­yı öğrenebilecekleri ölçüde özgür bırak­mak da önemlidir.

Bu yazı 01 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 906 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*