Cips Nasıl Yapılır?

  • 08 Temmuz 2014
  • 8.203 kez görüntülendi.

Dışarıdan alınan cipsler maalesef yeterli olamıyor. Bazen lezzet bakımından tatmin etmezken bazen de ciddi anlamda yetmiyor. Bu konuda tek yapmanız gereken evinizde hazırlamak oluyor. Evinizde istediğiniz kadar hazırlayarak, doğal lezzete sahip keyfi de yaşayabilirsiniz!

cips

Malzemeler

4 tane
2 su bardağı sıvı yağ
2 çay kaşığı tuz

patates-cipsi

İlk önce patatesleri alın ve kabuklarını güzelce soyunuz. Soymuş olduğunuz patatesleri de fazlasıyla ince dilimler şeklinde doğrayınız. Yağın üzerine sıçramamasını istiyorsanız patates dilimlerini kağıt havluyu kullanarak güzelce kurulayınız. Kızartma tenceresine sıvı yağı koyup, yağın kızmasının ardından patates dilimlerini teker teker pencereye ilave ediniz. Patateslerin rengi uygun hale geldiğinde servis tabağına aktarınız. Üzerine de tuzu ekleyip, afiyetle yiyebilirsiniz!

Cipsi evinizde yapmak size avantajlar da sağlayacak. Günümüzde maalesef pek sağlıklı cipsler yapılmıyor. Gereksiz, zararlı malzemeler içermeyen bir cips yaparken, istediğiniz kadar yapacağınızdan dolayı bitme sıkıntısı da yaşamıyorsunuz. Cipsi evinizde yapmak sağlık yönünden, lezzet ve maliyet yönünden size büyük avantajlar sağlarken, dezavantajları ise yok diyebiliriz. Evinizde cipsi hazırlayın, gönül rahatlığı ile de tüketin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. aysel dedi ki:

    soyacakla daha ince dilimler yapmak mümkün hem de kolay oluyor

  2. yunus emre karaçiçek dedi ki:

    ben hep cips yerim. ama bazen yemem

BİR YORUM YAZ