Bunyon Ameliyatı

Çoğu hastalar estetik kaygılarla cer­raha giderler. Ama cerrahlar, bunyonu ameliyatla almaktan yana değillerdir. Bunyonun kesilip çıkarılması yeterli ol­maz; çünkü, , aynı yerde yine­leyebilir. Kemikteki biçim bozukluğunu bütünüyle yok etmek için, ayak başpar­mağı eklemini oluşturan kemikleri çı­karmak gerekir. Kemiklerin yerine, bağ dokusu konulur. Bunlar eklem kadar hareket yeteneği sağlamazlar, ama ay­nı yerde bir daha oluşmaz.

Ameliyattan sonra, hastanın yeniden rahat yürüyebilecek hale gelmesi uzun zaman gerektirir. En rahat ayakkabılar bile ameliyat yerini sızlatır ve hastala­rın çoğuna ameliyatın başarısız geçtiği­ni düşündürür. Ameliyatlı hastalar, an­cak altı ay sonra normal bir insan ka­dar rahat yürüyebilecek duruma gelebi­leceklerini akıllarından çıkarmamalıdır­lar.

bunyon-ameliyati

İçin Öneriler:

  • Çocuklarınıza olabildiği kadar geç ayakkabı giydirin. Yalınayak gezebilecekleri yerlerde hiç ayakkabı giydirmeyin.
  • Ayağınıza küçük gelen ayakkabıları (çok sevseniz bile) giymeyin.
  • Çocuğunuzun ayaklarını iki ayda bir ölçtürün.
  • Genç kızların yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durmalarını sağlayın. Ailede bunyonlular varsa, ayaklarına özellikle dikkat etmeleri gerekir.

Küçük çocuklarda bunyon olur mu?

Bunyon her yaşta başlayabilir. Çocuklarınızın ayakkabılarını saklayıp, küçük kardeşleri büyüyünce onlara giydirmeyin. Her ayak, ayakkabıyı kendine göre biçimlendirir ve hiçbir ayak (aynı ailede bile) ötekine benzemez.

Oldukça ağrılı bunyonlarım var. Kalıtım sonucu oğlumda da bunyon oluşur mu?

Bu, bunyonunuzun kalıtsal etkenlere mi, yoksa dar pabuçlara mı bağlı olduğuyla igilidir. Birçok insanda bunyon, iki etkenden birden kaynaklanır. Dolayısıyla oğlunuzda, kalıtım yoluyla bunyon oluşturmaya yatkın bir beden yapısı olabilir.

Ne var ki erkek çocuklar, geleneksel olarak, geniş ve büyük pabuçlar giydikleri için, oğlunuzda bunyon görülme olasılığı azdır.

Ayağımdaki ağrılı şişliğin bunyon olduğunu sanıyordum. Oysa gittiğim doktor bunun gut nedeniyle olduğunu söyledi. Ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

Gut ya da damla hastalığı genellikle ayak başparmağı ekleminde iltihaba yani artrite yol açar. Bu durumda ortaya çıkan kırmızı ve ağrılı şişlik de görünüş olarak bunyona benzer. Yine de kolaylıkla bunyondan ayrılır. Guta bağlı olan şişlik birdenbire ortaya çıkar ve yapılan kan testleriyle tanı doğrulanır. Oysa bunyon yavaş yavaş oluşur. Yine de bunyonda bir iltihaplanma söz konusu olduğunda gut hastalığında görülen şişlikten ayırmak güç olabilir. Bu nedenle ayak hareketsizken oluşan şiddetli ağrı durumunda ister gut, ister iltihaplı bunyon olsun tedavi gerektiği için mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

İlgili Konular

Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.137 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*