Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Arkadaşlar şimdi bazıları bundan kolay ne var diye burun kıvırarak bakabilir bu yazıya lakin bu atmak her zaman yapılan bir iş değildir ve birçok insanın da bununla işi olmamıştır fakat olmadık zamanda atmak isteyebilirler. Yana yakıla bu işten anlayan birini ararlar olmadı servise götürürler hiç yoktan yarım saat için birçok para harcarlar. Öyle atomu parçalamak gibi zor bir iş değil bu çok kolay. Cd yi taktıktan sonra zaten bilgisayarınız sizi yönlendirecek. Karmaşık bir olay asla değil. Ama daha kolay anlaşılması için resimli olarak anlatayım size.
İlk olarak ayarlarından sürücümüzü değiştirmeliyiz. İlk olarak cd ya da dvd sürücümüzü görmeli bilgisayarımız. Aksi takdirde hard diskimizi görürse gerçekleşmeden yine oturum açmış oluruz.
Bios ayarlarına girmek için bilgisayarımızı yeniden başlatalım bilgisayar açılmaya başladığı anda “del” ya da “F2” tuşundan birine basmalıyız. İkisinden birisidir. Çıkan sayfada “Advanced BIOS Features” kısmına oklar yardımıyla gelerek ENTER tuşuna basınız.

Şimdi yeni bir sayfaya geldik burada “1st Boot Device” kısmını cd ya da dvd rom olarak ayarlayınız sonra “F10” tuşuna basarak Save&exit setup yaparak biostan çıkınız. Şimdi bios ayarımız yapılmış durumda.


Bilgisayar tekrar başladığında cd mizi okumaya başlayacak ve size kurulum yapmak istiyorsanız bir tuşa basın uyarısı gelecek fazla vaktiniz olmadığından her hangi bir tuşa basın. Windows Kur başlıklı bir ekran gelecek. Dosyaların yüklenmesini bekleyiniz.

Şimdi ekrana kurmak için ENTER tuşuna basın kurtarmak için R tuşuna basın yazan sayfa gelecek burada ENTER tuşuna basarak kurma işlemini başlatın.

Diğer sayfada ise size lisansı kabul edip etmediğinizi soracak “F8” tuşu ile lisansı kabul edin.
Bu sayfadan sonra ise Windows’u kuracağımız sürücüyü isteyecek “C” sürücüsünü seçerek ENTER tuşuna basın.

Sizden hangi dosya sistemi kullanarak biçimlendirilmesini istediğini soracak, genelde NFST dosya sitemi kullanarak biçimlendirilir. Güvenlik ve disk kullanımındaki avantajlar için NFST dosya biçimini tercih etmenizi öneririm. Burada bu dosya sitemi içinde iki seçenek var “normal” ya da “çabuk”, çabuk seçeneğini seçerseniz işleminiz daha hızlı olur yani bunu tercih etmenizde fayda var.

Şimdi karmaşık kısım bitti. Bilgisayarınız sürücünüze format atacak ve diskinizi inceleyecek. Biraz zaman alacak ama çok değil bekleyin. işlemi bittikten sonra şimdi Windows kurulmaya başladı.

Sizden ürün anahtarını (serial), kullanıcı ismini bölge ve dil seçimlerini isteyecek, istenilenleri giriniz.

Önemli uyarılar:
Ağ bağlantı ayarlarını sorduğunda normal ayarlar seçeneğini seçiniz.
Windows kaydını yaptırmaya hazır mısınız dediğinde, hayır şimdi değil diyerek ileri tuşuna basınız.
Kurulum sırasında 2 Görsel uyarı gelecek. Bunlara tamam diyerek geçiniz.
Diğer tüm seçeneklere NEXT / İleri demeniz yeterlidir.

Evet, şimdi sizde rahatça format atıp kendi başınıza bilgisayarınızı yenilediniz. Nasıl kolaymış demi?

Bu yazı 03 Ocak 2009 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

21 Yorum Var

  1. biblo diyor ki: