Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin yaprakları çam ağacını andırır. Yeşil renkte çam yaprağı gibi sivri çubuklar şeklindedir. Kokusuyla da çam ağacını çağrıştırır. Yemeklerde baharat olarak yaygın şekilde kullanılmakta damak zevkine göre çayı da tüketilebilir. bitkisi en sık hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarında kullanılır. Binlerce yıldır çok farklı ülkelerde farklı kültürlerde tüketilmektedir. Birçok faydası bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı atlatmanızda yardımcı olur, kan dolaşımını hızlandırır, astımın etkilerini azaltır, iltihapları önler ve kurutur, kan dolaşımını hızlandırdığı için beyne ve kalbe giden kan oranı da artar, böylece damar tıkanıklığı ve hafızanın güçlenmesi konusunda çok faydası dokunur. yağı sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde çok etkilidir. Hafızaya olan olumlu etkisini özellikle öğrenciler sınava girmeden bir saat kadar önce içecekleri bir bardak ile bu yönünden yararlanabilirler.

BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI

Zayıflamak isteyen bay ve bayanlarında ilk başvurmaları gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve sindirimi düzenleyici etkileri zayıflama konusunda size çok faydalı olacaktır. Diyet listenizde kesinlikle yer vermeniz tavsiye edilir. Biberiye yaprağında A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, K ve E vitaminleri, biotin, pantotenik asit bulunur. Günlük vitamin ihtiyacınızın çoğunu bir iki bardak biberiye çayı ile karşılayabilirsiniz.

biberiye-cayi

  • Vücudunuzda biriken toksinleri atmada etkilidir.
  • Migren tedavisinde kullanılır. Sabah akşam tüketeceğiniz birer fincan biberiye çayı ile düzenli kullanımla kronik değilse ve fazla ilerlememiş ise migrenden kurtulabilir ve etkilerini tamama yakın azaltabilirsiniz.
  • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.
  • Kan dolaşımını ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır.
  • Zayıflama sürecini yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırarak kolaylaştırır ve daha etkili sonuçlar almanızı sağlar.
  • Uykusuzluk sorunu çekiyorsanız yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık biberiye çayı uykuya dalmanızı kolaylaştıracak ve sizi rahatlatacaktır.
  • Gut hastalığı tedavisinde de destekleyici ürün olarak çayını ve yağını doktorunuza sorarak tüketebilirsiniz. Gut hastalığı nedeniyle vücudunuzda biriken ürik asitten vücuttan atılmasında yardımcı olacaktır.
Bu yazı 03 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 954 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*