Bebeklerde Uyku Problemleri

“Uyusun da büyüsün” atasözü çok doğrudur. Boyun uzamasını sağlayan büyüme hormonu özellikle gece uykusunda salgılanır. Yani çocukların büyüyebilmesi için düzenli ve yeterli süre uyuması gerekir.

Yaşamın ilk yıllarında uyku problemleri çok sık gözlenir, ancak bunların çoğu çözülebilir niteliktedir. Sorunların başında uyumaya direnme. yatmaya gitmede isteksizlik, gece yarısı sık uyanma, kabuslar, anne-babanın yatağında yatma isteği gelir. Bebekler arasında günlük uyku ihtiyacı, uykuya dalma süresi, uyandırılma kolaylığı ve tekrar uykuya dalabilme açısından büyük farklar vardır.

bebeğim uyumuyor

Anne-baba uyku sorunlarına vaktinde belirli kurallar koyarak bilinçli yaklaşırsa, sorun kısa sürede çözülerek ileriki yaşlara yansımamış otur.

Bebekler hamileliğin son dönemlerinde, özellikle sekizinci aydan itibaren, ana karnında bazen uykuda, bazen de uyanık olur. Bu dönemde uykulan REM ve non-REM olmak üzere ikiye ayrılmıştır. REM döneminde rüya görür. Yine bu dönemde göz kapaklarının altında gözlerinin hareket ettiğini, elini ve ayaklarını oynattığını, titrettiğini, yüzünü buruşturduğunu fark edersiniz. Non-REM uykusu uykuya dalma, hafif, ağır ve çok ağır uyku olmak üzere dört dönemden oluşur. Bebeğiniz hafif uykudan derine geçerken giderek hareketsizleşir. Nefesi yavaşlar ve çok sessiz derin uykuya dalar. Non-REM uykusunda az rüya görür. İlk iki ay çoğu birbirini takip eden üç-dört saat uyku, ardından beslenme, tekrar 3-4 saat uyku şeklinde, günde ortalama 16 saat uyur. Bu uykularda REM ve non-REM miktarı eşittir. Uykuya dalma, REM, hafif uyku, derin uyku ve çok derin uyku birbirini takip eder.

uyuyan-bebek-2

2. ve 3. aydan itibaren non-REM uykusundan sonra REM uykusuna geçer ve büyüdükçe REM uykusu kısalır, toplam uyku süresinin üçte birine iner. Dolayısıyla daha az rüya görür ve daha sakin uyumaya başlar. Bu uyku düzeninin değişmesinin pratikteki önemi ilk üç ay bebekleri uyutmak zordur ve derin uykuya dalana kadar sabırlı olmayı gerektirir. Aynı şekilde bu değişiklik daha önce gece hiç uyanmadan 6-8 saat kesintisiz uyuyan bebeğin üçüncü-dördüncü aydan itibaren gece neden üç-dört kez uyanmaya başladığını açıklar.

Soru: Bir aylık bebeğimi uyutmam epey vaktimi alıyor. Tam uyudu deyip yatağına bıraktığımda tekrar uyanıp çok ağlıyor. Yatağını mı yadırgıyor?

Cevap: İlk üç ay bebeklerin uykusunun ilk bölümü çok hafiftir, bu nedenle yatağa koyduğunuzda hemen uyanabilir. Daha derin uykuya dalana kadar yatağına bırakmadan sabırla beklemeniz daha doğru olur. Kucağınızda gezdiriyor ya da sallıyorsanız bu süreyi uzatın.

Soru: Bebeğimin uyuduğu oda sessiz mi olmalı?

Cevap: Bebeğiniz anne kamında her çeşit gürültüye alışmıştır. Anne karnında da vaktinin yarısından çoğunu uykuda geçirir. Doğumdan sonra sessiz bir ortam yaratmanız gereksizdir. Bebekliğinden itibaren gürültülü ortamlarda uyumaya alışan bebekler, büyüdüklerinde de her türlü gürültüde uyuyabilirler.
Bebekler doğduklarında uyku dönemleri düzensizdir. Gece-gündüz ritmi henüz gelişmemiştir. Uyku düzeni ancak altıncı aydan sonra oturur. İlk dört ay gece acıkarak uyanabilir. Ancak dördüncü aydan itibaren gece kesintisiz en az beş-altı saat uyuması gerekir. Çocuklar büyüdükçe uyku süreleri giderek azalır. Ancak aynı aydaki bebekler arasında da uyku gereksinimi açısından büyük farklar olabilmektedir.

uyuyan-bebek-3

Pek çok bebek gece boyunca birkaç kez beşer dakika uyanıp tekrar kendiliğinden kolayca uykuya dalar. Bebekler ilk kırk gün çoğunukla günde ortalama on altı saat uyurken bazı günlerde ise altı saat gibi kısa süre uyuyabilirler. Bu geçici uykusuzluk hali, kalabalık ziyaretçiler nedeniyle aşırı uyarılma, diş çıkarma, aşı gibi çok basit sebeplere bağlı olabilir. Belirgin hiçbir neden de bulunmayabilir.

Bazen yenidoğanlar, gece ve gündüzleri karışarak uykularının büyük kısmını gündüz uyuyabilirler. Gündüz uyuma alışkanlığını engellemek için bebeğinizi gün içinde daha uzun süre uyanık tutun. Örneğin gündüz dört saat uyuyorsa, yarım saat erken uyandırmaya başlayın. Birkaç gün sonra bir saat erken uyandırın. En sonunda uykuya daldıktan iki saat sonra uyandırmaya çalışın. Bu şekilde bebek gündüzden eksik kalan uykularını gece tamamlamaya başlar ve gece uyanma sıklığı azalır. Gece bez değişimini ve beslenmeyi mümkün olduğu kadar sessiz ve sakin gerçekleştirin.

uyuyan-bebek-4

Uykusu geldiğinde hemen yatağına yatırın. En ideali bebeğinizin kendi kendini rahatlatarak uykuya dalabilmeyi öğrenebilmesidir. Uyuyana kadar kucağa alınma ya da sallanmaya alışırsa, her uykusu geldiğinde size bağımlı hale gelerek kendi kendine uyumayı öğrenmesi güçleşir.

Bebeğinizi altıncı aydan sonra emzikle yatırmamaya çalışın. Emzikle uyumaya alışan bebekler gece uyanınca emziklerini bulamazlarsa ağlarlar. Sık sık kalkarak düşen emziğini vermek zorunda kalırsınız.

Emziği yalnızca bebeğin emme ihtiyacını tatmin edebilmek için verin. Ağzında emzikle uyursa yatağa yatırmadan önce yavaşça çıkartın.

Altı aydan büyük bebekleri gece uykusuna yatırmadan önce sakin bir ortam yaratın. Beş dakika kitap okuma, müzik dinleme, şarkı söyleme veya sıcak banyo gibi zevkli bir rutin geliştirirseniz bebeğiniz yatma saatinin geldiğini anlar. Yatma zamanı her gece aynı saatte olmalıdır. Geç saatlere kadar çalışan anne-babalar bebekleriyle yatmadan önce oynamak isteyebilirler, ancak yatma saati öncesi oyun bebekleri heyecanlandırarak uykularını kaçırabilir.

Çoğu bebeğin uykuya dalarken sevdiği ya da kendisini güvende hissettiği oyuncak, battaniye gibi bir eşyası vardır, ancak bu eşya güvenli olmalıdır. Kurdeleli, düğmeli ve keskin kenarlı oyuncakları, boğulma veya yaralanma riski nedeniyle yatağa koymayın.

Bebek odasında ya da odanın açıldığı koridorda hafif loş bir ışık bulundurun. Uyandığında çevresini görür ve nerede bulunduğunu anlayarak korkuya kapılmaz.

uyuyan-bebek-5

Soru: Dört aylık bebeğimizi her gece uyuyabilmesi için on-on beş dakika sallıyoruz. Yedi kiloyu da geçti. Sallamadan kesinlikle uyumuyor, bunu alışkanlık haline getirdi. Acaba sallamadan ne zaman uyutabileceğiz?

Cevap: Uykuya dalma süresi aslında çok uzun değil. Gece iyi uyuyorsa, öncesinde on beş dakika sallamayla uyutabiliyorsanız herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

Soru: İki aylık bebeğime uyku eğitimi başlayabilir miyim?

Cevap: Bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için hayır. Ama gece ağladığında hemen müdahale etmeden birkaç dakika bekleyin. Ancak ağlamaya devam ederse kucağınıza alın, besleyin.

uyuyan-bebek-6

Soru: İki aylık bebeğim gece iki kez uyanıyor, kesintisiz altı saat uyuyor. Gece uyumaya başladıktan sonra sorunumuz yok. Ancak gece uykusuna dalabilmesi iki saati buluyor. Saatlerce sallıyoruz, emziriyorum, yine de daha kısa sürede uyutmayı başaramıyorum. Önerileriniz var mı?

Cevap: Gece uykusu gelip huzursuzlanmaya başladığı zaman uyanık bir şekilde yatağına yatırın. Uykuya dalana kadar yanında kalabilirsiniz. Biraz sırtını sıvazlayabilir, kucağınızda gezdirebilirsiniz. Melisa ve papatya çayı vermeyi deneyebilirsiniz. Hiçbiri işe yaramazsa sallayabilirsiniz. Son çare arabayla kısa bir tur atabilirsiniz.

Soru: Bir aylık bebeğim gece de gündüz de hiç uyumuyor. Çok kısa süreli uykuya dalıp sonra saatlerce ağlıyor, sürekli kucakta kalmak istiyor.

Cevap: Bazı bebekler ilk dört ay anneye yapışık olmak ister. Hatta anne kucağında olmak yeterli değildir, sürekli gezdirilmeleri, ilgilenilmeleri ve sallanmaları gerekir. Zamanla uyku süresi uzar, daha rahat uyutmayı başarırsınız. Bebeğinizi uyutmak ya da oyalamak için etrafınızdan mutlaka yardım alın.

Soru: Dört aylık bebeğim hala bizim odada yatıyor. Odayı ne zaman ayırmam lazım?

Cevap: Bebekler anne-babalarıyla yakın temasta olmaktan hoşlanırlar. Bazıları ebeveynlerinin odasında daha rahat uyur. İlk dört-altı ay bebek anne-babanın odasında yatabilir. Ancak altıncı aydan sonra hatırlama ve alışkanlık edinme geliştiğinden odalar ayrılmalıdır.

Soru: Bebeğimizi uyku öncesi yıkadığımızda çok kolay uykuya dalabiliyor. Gece yıkayıp hemen yatırırsak üşütür mü?

Cevap: Bebeğinize banyo iyi geliyorsa uyku öncesi yıkamanızda bir sakınca yoktur. Yalnız, kış aylarında banyoyu ve eşyalarını önceden hazırlarsanız üşümesini engellersiniz.

Soru: Otomatik sallanan beşikler ve bebek koltuklarında bebeğimi uyutmamda bir sakınca var mı?

Cevap: Bebeğiniz bu beşik ya da koltuklarda rahat ediyorsa kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Bu yazı 04 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.151 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • 4 aylık bebegim gece uykusuna dalmadan once cok aglıyor uyumak istemiyor uykusu oldugu halde bu duruma nasıl cozum bulabılırım? Gunduz uykularında da cok sık uyanıyor uykusu oldugu icin yataktan cıkma ta istemiyor? İlginize sımdıden tesekkur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*