Bebeklerde Pişik

Derinin koruyucu yağ tabakası azaldığı zaman derinin bütünlüğü de bozulur. Nem, bezin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi, kaka veya çişle uzun süreli temas, sabun vb. ile aşırı temizleme veya yıkama, antibiyotik kullanımı, diş çıkarma, aşırı sıcaklar, turunçgiller gibi bazı asitli besinler, yeterli su içmeme, ishal ve mantar enfeksiyonu pişiğe yol açabilir. Ancak bebeklerin çoğunda nedeni belirsiz, kendiliğinden düzelen hafif pişikler zaman zaman görülür.

Yeterli sıklıkta bez değiştirilmesi önemlidir. Her açıldığında poposunu suyla yıkayın. Sabunlamak cildi tahriş edeceğinden önerilmez. Hazır satılan ıslak mendiller cildi tahriş edebilir. Kullanacaksanız, yalnızca su içerenleri ya da hipoalerjik olanları tercih edin.

bebeklerde-pisik

Tekrar bağlamadan bir süre bebeğin altını açık bırakın ki bir süre hava alsın ve tamamen kurumasını bekleyin. Kurulama işlemi için yumuşak havlu seçin, sonra bağlayın. yoksa önleyici krem gerekli değildir. Ancak bebeğin cildi hassas ve kuruysa kakalı bezden sonra krem sürün. Diş çıkarma döneminde veya ishalde de oluşmasını engellemek için krem kullanabilirsiniz.

Uygun tedaviyle pişik genelde üç günde düzelir. Üç günden fazla sürerse muhtemelen üzerine mantar enfeksiyonu eklenmiştir. Doktorunuzu aramanız ve önereceği mantar kremini kullanmanız gerekebilir. Tedavinin püf noktası bebeğinizin altını temiz ve kuru tutmamaktır. Pişik iyileşene kadar bezini ıslaksa saat başı değiştirin. Bir boy büyük bez kullanırsanız veya bezini gevşek bağlarsanız daha iyi havalanır. Yatmadan önceki son bez genellikle dışarı çiş kaçmaması için çok sıkı bağlanır. Oysa sıkı bağlanmış bezler havalanmayı engelleyerek pişik oluşturabilir.

pişiği tedavi etmez ve bebeğin solunum yoluna kaçtığında ciddi solunum problemlerine yol açabildiğinden tavsiye edilmemektedir. Yine de kullanacaksanız talk pudrası yerine mısır nişastasını tercih edin. kutusunu çocukların erişemeyeceği yerlere koymalısınız.

Bu yazı 01 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 956 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*