Bebeklerde Öfke Nöbeti

Küçük çocukların bağımsızlık istekleri ve merakları, çevrelerindekilerce genellikle bastırıldığından, doğal olarak biriken kızgınlıkları, sonunda öfke gösterileri ile patlak verebilir.

Çok küçük nöbetle­ri normaldir. Yapmak istedikleri ve be­ceremedikleri, düşündükleri ve duyduk­ları, ancak sözcüklerle anlatamadıkları çok sayıda şey vardır. Doğal olarak öf­keleri birikir ve sonunda nöbet biçimin­de patlak verir. Zamanla çocuk büyüyüp geliştikçe ve konuşması düzeldikçe öfkesi de geçer.

bebek

Bebeklerde kızgınlık

Bugünkü bilgilerimize göre bebekler, bazı temel gereksinimleri nedeniyle ağ­larlar. Aç, üşümüş, yalnız ya da rahatsızdırlar. Gereksinimleri karşılandığın­da ağlamaları hemen kesilir. Ancak bir kez emeklemeye başladıklarında, artık o kadar kolay hoşnut olmazlar. Eşya­ları bulundukları yerlerden aşağı indir­mek, karıştırmak, açık kapılardan dışarı çıkmak ve araştırmak isterler. Merak­ları sınırsız olan çocuk, güvenliği açısın­dan sürekli engellenmek zorundadır. Ne var ki, nedenlerini anlayacak yaşta ol­madığından, her engellenişinde öfkeyle bağırmaya başlar.

Bazen kaçınılmaz olmasına karşılık, bu tür nöbetler, hem anne-baba, hem de çocuk için hiç de hoş değildir. Bilmeniz gereken ilk şey çocuğunuzun yaramaz­lık yapmadığıdır. Yalnızca sizin ona ne­den engel olduğunuzu anlayamamakta­dır, hatta bir dakika sonra engellendiği­ni bile unutup yeniden deneyebilir. Ba­ğırmaları ise, ona göre anlamsız bir olay karşısında gösterdiği doğal bir tepkidir.

Böylesine sinir bozucu bir davranış karşısında, siz de zaman zaman kendi­nizi denetlemede güçlük çekebilirsiniz; ama inatlaşmamalısınız, durumu daha da zorlaştırmaktan başka yararı olmaz. En iyisi, başka bir odaya götürerek ya da ilginç bir oyuncak vererek, çocuğun dikkatini dağıtmaktır. Bu yaştaki ço­cukların dikkati çabuk dağıldığından, gözyaşlarını dindirmek kolaydır.

Her an tetikte olmayı hem siz isteme­yeceğiniz, hem de durmadan engellen­mek çocuk için iyi olmayacağından, en iyisi, çocuğunuzun zamanının çoğunu, hareketlerini sınırlamanızı gerektirme­yecek, güvenli bir ortamda oynamasını sağlamanızdır. Böylece hem siz onun meraklarını tehlikeli bulmazsınız, hem de çocuk güven kazanır. Sizin gerginli­ğiniz azalınca o da rahatlar.

Ayrıca, bol temiz hava almasına ve her gün biraz olsun dışarıda oynaması­na özen göstermelisiniz. Görecek ve ya­pacak çok şeyi olan, bol bol hareket edip, merakını giderebilen bir çocuğun huysuzluk yapması, bütün gününü dar bir yerde geçirmek zorunda kalan çocu­ğa oranla, daha az bir olasılıktır.

Emekleme ve yürüme döneminde öfke nöbetleri

Çocuğun emeklemeye ve yeni yürü­meye başladığı dönem, bütün sevimlili­ğine karşın, en çok taktik ve sabır gerek­tiren dönemdir. Çocuğunuz hala tümüy­le size bağımlıdır, ancak kendi iradesi de gelişmektedir. Kendini kanıtlamak ve ayrı bir kişi olduğunu göstermek ister, ama bunu nasıl yapacağını pek bilemez. Bağımsızlık çabaları engellendiğinde, o andaki durumuna ve genelde olayları karşılama biçimine bağlı olarak ya omuz silker, ya üzülür ya da bağırıp ça­ğırır. Ancak tasalanmaya gerek yoktur; iki yaşındayken öfke nöbetleri göster­mesi, çok inatçı ve zor bir yapıya sahip olduğu anlamına gelmez.

Bu yazı 28 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.101 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*