Bebeklerde Konak

Saçlı derideki kepeklenme ve kabuklanmaya denir. Ölü derinin üst üste birikmesiyle oluşur. Kepeklenmenin ilerlemiş halidir. Cildi hassas ve kuru bebeklerde daha sık ve en çok bıngıldağın üzerinde olur. İlk aylarda daha sık olmakla birlikte bir yaşına kadar görülür.

Banyodan bir-iki saat önce saç diplerine ve kabuklanmış deriye bebe yağı sürün. Badem, zeytinyağı veya susam yağı da kullanabilirsiniz. Yağ sürmenin amacı kabukları yumuşatıp kolay çıkarabilmektir. Yalnızca yağ sürmek işe yaramaz. Masaj yaparak kabuklar iyice yumuşatılmadır. Ardından yumuşak bir fırça (diş fırçası bile olabilir) ya da tırnakla hafifçe kazıyarak temizleyin. Bu işleme konak bitene kadar gerekirse günlerce devam edin. Karbonatlı suyla her gün temizlemek de işe yarayabilir.

Çoğu anne bıngıldağa zarar verir korkusuyla bu bölgeyi temizlemeye çekinir. Konağı temizlerken beyne zarar vermek imkansızdır.

bebeklerde-konak

Bazen kaşlarda da kepeklenme oluşabilir. Bu durumda saf vazelin sürerek yumuşattıktan sonra kepekleri uzaklaştırın. Vazelin göze kaçarsa yanma yapmaz. kazara yerse zararlı değildir.

Konağı düzelmiyor ya da giderek artıyorsa bebekler için konak giderici şampuan ve kremleri de kullanabilirsiniz.

Soru: Üç aylık bebeğimin özellikle bıngıldağının olduğu yer kötü kokuyor. Nedeni nedir? Ne yapmalıyım?
Cevap: Çoğu anne zarar veririm endişesiyle bu bölgeyi iyi yıkamaz ve temizlemez. Sonuçta ölü deri hücreleri ve yağlar üst üste birikerek kötü koku oluşturabilir. Bebeğe sık banyo yaptırmak ve bu bölgeyi de iyi temizlemek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*