Bebeklerde Egzama

İnişli çıkışlı seyreden kalıcı bir hastalıktır. Cilt hassas ve kurudur, dış etkenlere karşı aşırı duyarlıdır ve çok kaşınır. Ovuşturma ve kaşıma sonucu deri tahriş olur. Deride çeşitli döküntüler olabilir, kırmızı, pullanmış, kabuklanmış, yara olmuş veya pürüzlü görünebilir. Bazen de kaşınan veya enfeksiyon gelişmiş bölgeden sızıntı, kabuklanma gelişebilir. Sürekli ovuşturma veya kaşıma nedeniyle deri kalınlaşabilir. Cilt rengi yer yer koyulaşabilir veya açılabilir. Renk değişimi aylarca, yıllarca sürebilir.

Bulaşıcı değildir. Kalıtım önemli rol oynar. Genellikle diğer aile üyelerinde astım, saman nezlesi, gibi alerjik hastalıklar mevcuttur. Hastalık beş çocuktan birinde görülür. Şikayetler yaşamın ilk iki yılında ortaya çıkar. Hastaların yarısından fazlası bir yaşından küçük bebeklerdir. Yol açan etken belli değildir, genetik ve çevresel faktörler birlikte rol oynar.

Egzama yaşam boyu sürdüğü için cildi sürekli nemli tutmak gerekir. Cilt kuruluğu yok olmaz, ancak kontrol altında tutulabilir.

Bağırsak florasının probiyotik verilerek sağlamlaştırılması, ayrıca süt, yumurta, çikolata, şeker ve karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulması tavsiye edilir.

Egzamayı Ağırlaştıran Nedenler

Sabun cildi kurutarak tahriş eder. Örneğin bebeğin elinde egzama varsa ardından krem sürmek şartıyla elini günde en fazla bir kere sabunla yıkayabilirsiniz. Yün ve akrilik tahriş eder. Elbiselerin pamuklu ve bol olanlarını tercıh edin. Yün ve akrilik halılara duyarlılık gelişebilir. Bebeğinizin halıya sürünen yerlerinde egzama oluşmaması için oynadığı halının üzerini pamuklu çarşaf veya pamuklu battaniyeyle kaplayın.

Bazı losyonlardaki alkol, parfüm ve bozulmayı engelleyici kimyasal maddeler deriyi tahriş edebilir. Aşırı nemli hava, aktivite sonrası aşırı terleme, sıcak suyla yıkanma ve kapalı giysiler de kaşıntı yapabilir.

Diş çıkarma, uyku terbiyesi, ateşli hastalıklar, fiziksel ve duygusal bozukluklar gibi stres yaratan her durum egzamayı ağırlaştırabilir.

Bebek büyüdükçe şikâyetleri azalır, ancak egzama hayat boyu devam eder.

Kuru cildin bakımı: Deri yüzeyinde bulunan ince yağ tabakası egzaması olan bebeklerde yok denecek kadar azdır, bu nedenle derilerindeki nemi kolayca kaybederler.

Hava soğudukça havadaki nem oranı düşer. Bu nedenle soğuk mevsimlerde deri kuruduğundan egzama daha sık görülür. Mevsim geçişlerinde, örneğin yazdan sonbahara ya da sonbahardan kışa, ani ısı düşmeleri olur. Derinin nemliliği bu durumdan çok etkilenir. Soğuk havalarda iç ve dış mekan arasındaki ısı farkı da cildi olumsuz etkiler.

Derideki kurumayı engellemenin en iyi yolu derideki suyu deride hapsetmektir. Sabun kullanmadan ılık suyla yapılan duşların ardından krem sürerseniz bebeğin cildi nemlenir. Sabunu yalnızca koltuk altları veya kasıklarda kullanın ve mutlaka iyi durulayın. Sabun köpüklü küvet banyoları deriyi tahriş eder. Hassas ve kuru ciltler için üretilen özel sabunlar bile deriyi kurutabilir, kullanılmaları önerilmez. Havuzda ya da banyoda fazla kalmak, derinin koruyucu yağ tabakasını ortadan kaldırdığı için cildi kurutur. Cildi kuru olanların suda kalma süresi üç dakikayı geçmemelidir.

Suyun fazla sıcak ya da soğuk olması da cildi olumsuz etkiler. Duş sonrası havluyla hafif kurulandıktan hemen sonra cilde vazelin gibi herhangi bir nemlendirici krem sürün. Özellikle kış aylarında bebeğinizin cildi kurumaya meyilli ise banyodan hemen sonra, kurulanır kurulanmaz yağlı ve yoğun nemlendirici bir bebek kremi sürün. Yaz aylarında ise nemlendirici losyon kullanın. Cildi çok kuruysa günde iki kez tekrarlayın. Soğuk kış aylarında dışarı çıkarken yüzüne, soğukta koruyan nemlendirici krem sürün. Soğuk mevsimlerde hava nemlendiricisi çalıştırmak veya kalorifer üzerine su koymak havanın nem miktarını artırır. Bebeğinizin cildi normal ise herhangi bir losyon veya bakım kremi sürmeniz gerekmez. Gereksiz yere kullanılan kremler sivilce oluşumuna ve cildin pürüzsüzlüğünü kaybetmesine, gözenekleri tıkayıp isiliğe neden olur.

Deride kızarıklık, kaşıntı, enfeksiyon: Çoğu aile kortizon içeren pomatları kullanmaktan kaçınır. Yüzde 1’lik hidrokortizon içeren pomatlar en hafif olanlardır. Bunlar derideki şikayetleri hızla çözer. Ara ara birkaç gün kullanılmalarında hiçbir sorun olmaz. Derideki kaşıntı ve kızarıklık bu pomatlara hemen yanıt verir. Ancak günde bir kereden fazla sürmeyin, yalnızca sorunlu bölgeye uygulayın. Bu kremlerin üç haftadan uzun süre kullanılması, göğüs, yüz gibi bölgelerde cildin incelmesine, çatlaklara ve kan damarlarının belirginleşmesi gibi sorunlara yol açar. Göz kapağına uzun süre sürülmesi glokom ve katarakt oluşturabilir.

Antihistaminik ilaçlar kaşıntıyı azaltır. Kaşıntı en çok geceleri artar. Bu nedenle antihistaminikleri yatmadan önce içirin. Bunlar hafif dalgınlık ve uyku verebilir. Bazı bebeklerde tam tersine aşırı hareketlilik, huzursuzluk, uyku bozulması gözlenebilir. Bu durumda başka bir ilaca geçilir veya ilaç dozu değiştirilir.

Egzaması olan bebeklerin cildi çeşitli enfeksiyonlara açıktır. Antibiyotik tedavisi ve özel cilt bakımı gerekebilir. Böyle çocuklarda suçiçeği ve uçuk daha ağır seyreder. Bu nedenle uçuk veya zona çıkaranlardan uzak tutulmalıdırlar.

Ciltte enfeksiyon gelişirse, yaralar, sivilceler, kabarıklıklar, sızıntı veya kabuklanmalar görülebilir. Enfeksiyondan şüphelenirseniz doktorunuza başvurun.

Soru: Bebeğime cilt bakım ürünleri sürmemin zaran var mı? Doğal ürünleri mi tercih etmeliyim?
Cevap: Her bebeğin cildi farklıdır. Reklamlarda sunulan standart cilt bakımı ürünleri yerine bebeğin ihtiyaçı olan ürünleri alın. Mümkünse doğal olanlan seçin. Sertifikalı markalar daha güvenli olabilir. Kimyasal içeriği yüksek ürünlerin cildinden edilebileceğini unutmayın. Güvenli gibi gözükse de bazı maddelerin zaman içinde kanserojen oldukları ya da insan vücuduna zarar verebilecekleri ortaya çıkmaktadır.

Soru: Kullandığım kozmetik ürünlerdeki kimyasal maddeler bebeğim için ne kadar tehlikelidir?
Cevap: Bebeklerin cildi erişkinlere oranla daha incedir. En dış koruyucu tabakası ve salgıları yetersizdir. Dolayısıyla kimyasal maddeler ve ilaçlar cildinden daha hızlı ve daha fazla emilir.

Soru: Bebeğim çok terlediği için gıdısında egzama oluştu. Talk pudrası kullanabilir miyim?
Cevap: Eskiden talk pudrası çok kullanılmaktaydı. Günümüzde kanserojen olduğu için ABD başta olmak üzere birçok ülkede, bebeklerde talk pudrası kullanımı yasaklanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*