Badem Ağacı Hakkında Bilgiler

  • 01 Eylül 2016
  • 1.158 kez görüntülendi.

ağacı ülkemizde doğal olarak yetişebilir. Dikensiz ve sık dallıdır. Ancak günümüzde az miktarda doğal bulunur; çünkü birçoğu aşılanarak kültür varyetelerine dönüştürülmüştür. Sekiz metreye kadar boylanabilir. Gövdeleri ince ve düzgün olmayan bir yapıdadır. Yaşlı kabukları koyu renkli ve çatlaklıdır. Genç dalları ve sürgünleri tüysüzdür. Uzun, dikdörtgenimsi yapraklarının dipleri ve uçları yuvarlaktır.

badem agaci

Badem ağacının derimsi yapraklarının kenarları dişlidir. Çiçekleri beyaz, beyaz – pembe renklidir. Meyveleri sert ve eriksi meyvedir. Dış kısmı sert ve etli iç kısmı odunsudur. Beş santimetreye kadar büyüyebilir ve üzerleri tüylerle kaplı bu meyveler yanlardan basık ve uçları sivridir.

badem

?

Badem güneşli alanlarda yetişmek ister. Toprak isteği bakımından seçicidir. Sağlıklı gelişim göstermek için kireçli, kurak, derin ve gevşek topraklara ihtiyaç duyar. Badem ağacının sıcaklık isteği fazladır. Kuraklığa ve soğuğa karşı duyarlıdır. Fazla uzun ömürlü değildir. Badem meyvelelerinin sıkılması sonucunda elde edilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ