Ayna Nasıl Yapılır?

, gelen ışığın %100′e kadar varan kısmını düzgün olarak yansıtan cilalanmış yüzeyin adıdır. İlk aynalar metal levhaların parlatılmasıyla elde edilmiştir. Günümüzde daha farklı bir şekilde, cam levhanın bir yüzünün ince bir gümüş tabakasıyla sırlanmasıyla yapılır. Gümüş yerine altın, alüminyum, platin gibi farklı metaller de kullanılabiliyor. Alüminyumla sırlanmış aynalar, 0,4′ten küçük dalga boya sahip mor ötesi ışınları da yansıtabilirler. düz aynalar, küresel aynalar ve parabolik aynalar diye sınıflandırılabilir.

ayna-nedir-1

?

17. yüzyıldan önce yüzeyi cilalanmış düz metal plakalardan yapılan aynalar yerini zamanla bir yüzü ince metal katmanı ile kaplanmış cam plakalara bıraktılar. Bu metal kaplamasına sır adı verilir. Sır, aynanın gelen ışığı yansıtıp görüntü oluşturmasını sağlar. Metallar, kolayca şekillendirilip cilalanarak pürüzsüz hale getirilebildikleri için ayna yapımında yüzyıllarca kullanıldı. Milattan önce Etrüskler, Romalılar ve Mısırlılar bronz el aynaları kullanıyorlardı. Gümüşten yapılanlar ise daha değerliydi ve zenginliğin bir simgesiydi. Bir zamanlar metalle kaplanmış cam aynalar kullanılmıştır. Fakat bu yöntem o zamanlar yaygınlaşmadığı için sonraki dönemlerde de kullanılmamıştır.

Peki günümüzde ayna nasıl yapılır?

Günümüzde 19. yüzyılda Alman kimyacı Justus Liebig’in uyguladığı yöntem ile ayna yapılır. Bu yöntem; camın üzerine bir çözeltiyle gümüş kaplama yöntemidir. Yumuşak haldeki gümüş tabakasının çizilmemesi için bakır, sülfat gibi maddeler kullanılarak boyama ve kaplama işlemleri yapılmaktadır. Bilimsel amaçla kullanılacak aynaların yapılırken camın ışığın bir bölümünü soğurmasını engellemek için ön yüzleri de gümüşlenir.

Ayna Çeşitleri

Ayna çeşitleri, temel olarak düz aynalar, küresel aynalar ve parabolik aynalar olmak üzere üçe ayrılır.

Düz aynalar, yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalardır ve cisimlerin aynadaki görünümleri cisimden gelen ışıkların ayna yüzeyinden yansıyarak oluşur.

Küresel aynalar, çukur ayna ve tümsek ayna olmak üzere ikiye ayrılırlar. Yansıtıcı yüzeyi çukur şeklinde olan aynalara çukur ayna, tümsek şeklinde olan aynalara tümsek ayna denir. Bir yemek kaşığının iç tarafı çukur aynaya, dış tarafı ise tümsek aynaya örnek olabilir.

Parabolik aynalar ise özel bir şekle sahip olmakla birlikte enerji yakalayıp, enerjinin bir noktaya odaklanması için tasarlanmış aynalardır.
Aynalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bu yazı 10 Ağustos 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.348 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*