At Kestanesi Çayının Faydaları Nelerdir?

Çoğumuzun parklarda, bağ ve bahçelerde sık sık gördüğü kocaman ağaçları, yanından öylesine geçip gittiğimiz ve mucize faydalarından bihaber yaşadığımız bir bitkidir. Atkestanesi çayının faydaları öğrenildiği zaman insanları hayrete düşürebilir. Adını nereden aldığı merak konusu olmuştur ve nefes alma sorunu yaşayan atlara yedirildiği için bu ismin verildiği ispatlanmıştır. Fakat zamanla insanlar üzerindeki etkileri de birer birer gün yüzüne çıkan atkestanesinin eczacılıkta kullanılmaya başlaması uzun sürmemiştir.

at-kestanesi-cayi

İltihaplı hastalıkların giderilmesinde çok önemli rol oynayan atkestanesi tıp alanında bu özelliği ile fazlaca kullanılmaktadır. Ayrıca insanların hayatlarını kabusa çeviren hemoroitin tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilde olan faydalarından daha sonra bahsedeceğimiz atkestanesi çayı, gut hastaları için tam bir şifa kaynağı olmasının yanı sıra, bacaklarda oluşan varis ve iltihaplı eklem ağrıları gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelir. Eğer kas ağrılarınız varsa ve sık sık romatizma sorunları yaşıyorsanız çözüm size atkestanesi kadar yakın demektir.

Cilt üzerindeki etkisi ciddi anlamda çok güçlüdür çünkü gebelik yüzünden oluşan çatlaklar da dahil olmak üzere her türlü yırtık ve çatlağın kapanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca cildinizde oluşan kırışıklıklar için hem çayını hem de meyvesinden elde ettiğiniz macunu sabah akşam kullanırsanız mucize etkilerini görebilirsiniz. Bazı insanların kılcal damarları çok fazla yüzeye yakın olduğu için ciltleri sürekli kırmızıdır ve atkestanesi bu soruna da iyi gelmektedir. Ayrıca hanımların sürekli şikayet ettiği boyun bölgesi sarkmalarını da toparladığı gözlemlenmiştir. Hem gözeneklerinizi sıkılaştıran hem de saçlarınızın dökülmesine iyi gelen atkestanesi çayını sadece içmekle kalmayın banyosunu bile yapın derim. Böylece hem içten hem de dıştan güzellik sağlamış olacaksınız ve hazımsızlık gibi sorunlarınızda kökünden halledilmiş olacak. Öksürüğünüzün en doğal çözümü olan atkestanesinin sivilceler üzerindeki etkisine de bayılacaksınız.

Bu yazı 05 Ekim 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.003 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*