Alkolsüz Gazlı İçeçek

  • 11 Şubat 2017
  • 926 kez görüntülendi.

Alkolsüz , alkol içermeyen tatlı ve gazlı içecektir.

Alkolsüz Gazlı İçeceği Kim İcat Etti?

1768 yılında İngiliz ilk gazlı içecek olan sodayı icat etti.

Joseph Priestley (1733-1804) Kimdir?

Joseph Priestley bilimsel hiçbir eğitim almamış bir din görevlisiydi. 1766 yılında, kendisini elektrik ve kimya deneyleri yapması için teşvik eden ünlü mucit Benjamin Franklin ile tanıştı. Joseph Priestley, alkolsüz gazlı içeceğin dışında oksijeni, hidroklorik asidi (tuz ruhu) ve gülme gazını da bulmuştur.

Oksijenin Keşfi

Alkolsüz Gazlı İçeceğin Öyküsü

Yer altındaki kaynaklardan gelen maden suları bazen gazlıdır. İnsanlar yüzyıllardır bu suyun sağlığa iyi geldiğini düşünmüştür. 1700’lü yıllarda insanlar doğal maden suyuna benzer sodalı içecek yapma yöntemleri denedi. Joseph Priestley bunu başaran ilk kişi oldu. Ardından insanlar maden suyuna bitkiler ve tatlandırıcılar eklemeye, içine saparna, şeker ve meyve gibi şeyler koymaya başladılar. Bazı tarihçiler tatlandırıcı eklenmiş ilk alkolsüz gazlı içeceğin 1807 yılında doktor Philip Syng Physick tarafından Amerika’da yapıldığına inanıyor.

Alkolsüz Gazlı İçecek Nasıl Yapılır?

, renklendiri ve tatlandırıcı eklenerek, şeker ve sudan yapılır. Alkolsüz gazlı içecekteki köpük ya da kabarcıklar, bu tür içeceklere basınçla pompalanan ve içecek içinde çözünen karbondiyoksit gazından kaynaklanır. Kapağı açtığınızda, içecekteki “çözünürken” bir tıslama sesi gelir ve kabarcıklar oluşur. Şişe kapağı gevşek olursa içeceğin gazı kaçar.

Bazı gazlı içecek şişelerinin metal kapaklarını açmak için, özel bir açacağa ihtiyaç vardır.

1892 yılında Amerika’da , “Metal Şişesi Kapağı” patentini aldı. Bu şişe kapağı metaldi ve açmak için özel bir açacağa ihtiyaç vardı. Bu metal kapak, içeceğin içindeki gazın kaçmasını önleyen ilk başarılı yöntemdi.

Bira Kapağı Açma Yöntemleri

Alkolsüz Gazlı İçeceklerin Zamanla Geçirdiği Değişimler

Alkolsüz gazlı içeceklerin bir çoğunda bol miktarda şeker vardır. Bu yüzden, gazlı içeceklerde yapay tatlandırıcı kullanımı giderek artıyor. Doğal olarak tatlandırılmış maden suları, daha az şeker içerdiği için gün geçtikçe popülerleşiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ