Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Son yılların gözde hobilerinden olan tekniğinde bir çok dikkat edilecek özellik vardır. Ancak detaylı ve zor gibi görünse de çok zevkli ve hayalgücünüzü sınırsız kullanabileceğiniz bir tekniktir.

Boyanacak objenin hazırlığı

Eğer herhangi bir hobi marketten bir obje satın alıp boyayacaksanız bu aşamayı pek kullanmayabilirsiniz. Genelde hobi marketlerden aldığınız ürünler pürüzsüz olur. Ancak obje pürüzlüyse ya da geri dönüşüm olarak mevcut bir ahşap eşyanızı boyamak istiyorsanız öncelikle zımpara ile yüzeyi temizlemeniz gerekmektedir. Zımparalanmış ve tozlarından arındırılmış obje boyanmaya hazırdır.Acrylic-Paint

Boya seçimi

Ahşap eşyaların dekoratif amaçlı boyanmasında yaygın olarak su bazlı olan akrilik boyalar kullanılır. hem kolay uygulanması, hem çeşidinin çok olması hem de kolay ulaşılabilirliği bakımından hobi için önemli bir malzemedir.

Boyayacağınız ahşaba göre dilediğiniz rengi seçip boya işlemine geçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken esas konu; boyayacağınız objede daha sonra dekupaj, eskitme, çatlatma tekniklerini kullanıp kullanmayacağınızdır. Eğer peçete dekupaj gibi bir teknik kullanmak istiyorsanız ahşabınızı beyaz ya da beyaza yakın bir açık renk kullanmanız gerekir. Eskitme tekniği bir çok farklı şekilde yapılır. Çatlatma tekniğine özel boyalar mevcuttur. Kısacası boya seçimindeki altın kural, ahşabınızı bn ile süsleyeceğinize karar vermenizdir.

Boyama işlemi

Ahşap renginize karar verdiğinizde ahşabınızı en az 2 kat boyamanız gerekir. Her kat arasında boyanın tamamen kurumasını beklemelisiniz. İpek kıllı fırçalar ile boya yapabilirsiniz.ahşap boyama

Ahşap süsleme işlemleri

Dekupaj, eskitme, çatlatma, stencil tekniği gibi teknikler mevcuttur.

Boyanın korunması

Ahşabınızı boyayıp istediğiniz teknikle süsledikten sonra yapmanız gereken en önemli işlem verniklemedir. Eğer yapmazsanız boyamanız çok kısa zamanda kirlenir, bozulur ve emekleriniz boşa gider. 3 – 4 kat vernikleme yapabilirsiniz. Akrilik boya üzerine uygulanan verniğin mat, yarı mat, parlak, sırlı gibi çeşitleri bulunur.

Bu yazı 07 Mart 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.987 defa okundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*