Ağaç Kavunu Hakkında Bilgiler

  • 26 Eylül 2016
  • 801 kez görüntülendi.

Turunçgiller ailesinden, meyvesi yenen bir bitki türüdür. , kalın ve sert kabuğuyla bilinir. Genelde bir süre saklandıktan sonra ya da hamur işlerinin içine katılarak tüketilir. Bazı kültürlerde çayı yapımında kullanılır. kavunlarının en çok yetiştiği yerler Akdeniz çevresi, Hindistan’ın bazı bölgeleriyle Güney ve Orta Amerika’dır. Latince adı Citrus Medica’dır.

agac-kavunu

Ağaç kavunu yavaş büyüyen bir ağaçtır. Üç yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Meyvesinin boyu eninden büyük genelde 12-15 santimetre arasındadır. Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur. Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılıdır. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, dökülürler.

Turunçgiller içinde soğuğa en hassas olan tür ağaç kavunu olup, dinlenme döneminde eksi iki derecede zarar görmeye başlar. Yine, ağaç kavunuyta limon, kış sonuna doğru havanın ve toprağın ısınmaslyla hemen uyanırlar. Bu durum, turunçgiller içinde ağaç kavunu ve limonun ilkbaharın geç soğuklanndan zarar görmesine neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ